• BITCOIN/TL
  289396,526
  % -2,04
 • ETHEREUM/TL
  16299.39
  % -4,62
 • BINANCE COIN/TL
  2546.34
  % -3,54
 • BITCOIN CASH/TL
  4123.41,408
  % -2,51
 • LITECOIN/TL
  1145.47
  % -1,28
 • COSMOS/TL
  84.71
  % -2,60
 • CARDANO/TL
  11.48
  % -1,77
 • TETHER/TL
  8.74
  % 0,40

XRP İçin Kader Günü Bekleniyor

XRP İçin Kader Günü Bekleniyor

Ripple’ın kendilerine açılan davanın sonuçlanmasını beklerken geçirdiği süre XRP için de adeta bir hayatta kalma mücadelesine dönüştü. Kripto para piyasasının önde gelen isimlerinden biri olan Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmişti. Yatırımcılar, merakla nihai kararın verileceği günü bekliyor.

XRP Davasında Ne Olmuştu?

Ripple şirketi, mevcut işlerini finanse edebilmek için sermaye toplamakla suçlanmış ve bu kripto para borsasını epey şaşırtmıştı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen tarafından 1.3 milyar dolar değerinde XRP sattıkları iddia edilmişti.

SEC tarafından yapılan suçlama neticesinde, XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı tartışmaya açılmıştı. Eğer bunun bir kripto para birimi olduğu kabul edilirse, SEC’in yetki alanının dışında kalacağı anlaşılıyor. Nitekim Bitcoin ve Ethereum bir kripto para birimi olarak  kabul görüyor.

Bitcoin ve Ethereum madencilik adı verilen bir yöntem ile elde ediliyor. Yani yavaş yavaş ve sürekli bir üretim sağlanmış oluyor.

XRP İçin Nihai Karar Ne Zaman Verilecek?

Ripple şirketi ise 2012 yılında 100 milyar adet XRP birimi oluşturdu; üstelik tek seferde. Ellerinde bulunan bu yüksek miktardaki kripto parayı belirli aralıklarla satıyor ya da satılmak üzere bekletiyorlar. Haliyle bazı uzmanlar bunu para biriminden ziyade, şirket hissesi benzeri bir menkul kıymet olarak görüyorlar.

Ripple şirketi yapılan tüm suçlamaları reddetti ve dağıtılan miktar karşılığında herhangi bir para alışverişinin yaşanmadığını iddia ettiler.

Geçen yılın Aralık ayından bu yana sabırsızlıkla 22 Şubat tarihini beklemekteydik. 22 Şubat’ta görülen davada erteleme kararı alınmıştı.

Ripple için kaderinin belirleneceği davanın 16 Ağustos tarihinde gerçekleştirileceği ve nihai karara varılacağı düşünülüyor.

Karar Neden Önemli?

Ripple şirketine, SEC tarafından dava açılacağı açıklandığından beri bazı kripto para borsaları, işlemlerini tamamen durdurmuştu. Karara bağlı olarak 16 Ağustos’tan itibaren yeniden Ripple işlemlerinin  yapılabilecek olması yatırımcıları umutlandırıyor.