• BITCOIN/TL
  290210,247
  % -1,78
 • ETHEREUM/TL
  16260.47
  % -5,21
 • BINANCE COIN/TL
  2525.8
  % -5,07
 • BITCOIN CASH/TL
  4092.17,350
  % -4,35
 • LITECOIN/TL
  1136.33
  % -2,79
 • COSMOS/TL
  82.8
  % -5,47
 • CARDANO/TL
  11.38
  % -3,60
 • TETHER/TL
  8.69
  % 0,00

Türkiye’de Tam 12 Milyon TL Değerinde Bitcoin Vurgunu Çetesi Çökertildi

Türkiye’de Tam 12 Milyon TL Değerinde Bitcoin Vurgunu Çetesi Çökertildi

Türkiye’de bildiğiniz üzere geçen hafta İstanbul ili de dahil olmak üzere 3 farklı eş zamanlı operasyon yapıldı. Dijital para sistemleri üzerinden yapılan Bitcoin dolandırıcılığı yapan çeteye, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından yapılan operasyon ile şebeke üyeleri yakalandı.

Son dönemlerde oldukça popüler olan kripto para yatırımları özellikle Bitcoin tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor, büyük kazançlar hayali ile yatırımlar yapanlar ayrıca dolandırıcıların da hedefi haline gelmekten kaçamıyor. Özel bir dijital para sistemi kurarak, yüksek kazanç vaadiyle insanları kandıran bir bitcoin dolandırıcı şebekesi, istanbul dahil olmak üzere 3 farklı şehirde dolandırıcılık yaptı.

Bitcoin şebekesi tam olarak 9 kişilik bir ekipten oluşturulmuş ve 12 Milyon TL’ye varan bitcoin vurgunu yapmışlardı. Şikayetlerin artması sonucunda İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü düğmeye bastı ve konuyu derinlemesine inceleyerek çeteye operasyon yaparak şebekenin 8 üyesini yakaladı, diğer bir çete üyesinin ise hala arandığı açıklandı.

Türkiye’de 3 Şehir’de eş zamanlı operasyon:

bitcoin operasyonu 3 ilde yapıldı

Kripto para kazançlarının oldukça zirveye oynadığı dönemlerden geçtiğimiz için tüm gözler kripto para borsalarına ve yatırımcılarına çevrildi. Basın ve medya’da da sıklıkla dile getirilen haberler yüzünden hal böyle olunca dolandırıcı çeteleri de harekete geçmeye başladı. Özellikle Bitcoin tarihi’nin zirvesindeyken insanlar büyük kazançlar elde etme hayali ile yatırımlar yapmaya çalışıyor, işte tam bu noktada suç şebekeleri de devreye giriyor. Yüksek kazanç vaadleri ile insanara gövde gösterisi yaparak kandırmayı başaran çete üyeleri 12 milyon TL’lik vurgun yapmayı başardı.

Türkiye’de dolandırıcılık yapan bu Bitcoin şebekesi yoğun bir şekil de internete reklam vermeye başladı, reklamda yüksek kar vaadi ediliyordu. Kısa süre sonra İstanbul Siber Suçlar ekipleri’nin radarına takıldı ve konu hakkında soruşturma başlatıldı, bu kapsamda bitcoin dolandırıcı çetesine yönelik istanbul’da dahil olmak üzere 3 farklı şehir de eş zamanlı operasyon için düğmeye basıldı. 9 kişilik bitcoin çetesi üyelerinin 8’i kolluk kuvvetleri tarafından yapılan operasyonlar ile yakalandı, diğer bir zanlı’nın ise hala arandığı ve yakın zamanda yakalanacağı açıklandı.