Maliye Bakanlığı Doğruladı: Kripto Para Borsalarından Bilgiler Neden İstendi Açıklaması

Maliye Bakanlığı Doğruladı: Kripto Para Borsalarından Bilgiler Neden İstendi Açıklaması

Maliye Bakanlığı bugün kripto para borsalarına bir telgraf gönderip, kullanıcı bilgilerini ve yapılan işlemler hakkında bilgi talep ettiğine dair haber paylaşmıştık. İlgili habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, birinci ağızdan yapılan açıklamalar ile bu haber ilgili kurum tarafından doğrulanmış oldu.

Türkiye’de şuanda faliyet halinde olan kripto para borsalarına bugün itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca tebligatlar yapılmış ve kullanıcı bilgileri, yapılan işlemler, kayıt tarihleri gibi bilgilerin istenildiğinden bahsetmiştik. Dijital Para Yasası 2021 yılı itibarı ile çalışmalara başlanmıştı ve ara ara bu konuda yetkililer tarafından açıklamalar yapılıyordu, bugün ise resmi olarak kripto para borsalarına tebligat yapılmış oldu ve ilk somut adımın gerçekleştiğini görmüş olduk.

Bakanlık tarafından kısa bir süre önce yapılan değerlendirme ve açıklamalarda bulunuldu. Bu konuda ki en büyük endişelerin ise “suç gelirlerinin yani kara para aklanması ve terörizme yönelik finansman” sağlanabileceği ve bu amaçlar doğrultusunda kullanılabileceği gerçeği oldu. Aslında ciddi ciddi konuya bu taraftan bakınca bunlar kolaylıkla yapılabilecek şeyler olduğunu görebiliyoruz. Bir taraftan kazanç sağlanabiliyor, ciddi büyük kazançlar da elde edilebiliyor yalnız olayın bir de kara para ve terörizm konusu olduğunu asla atlamamamız gerekir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Tarafından Yapılan Resmi Açıklama:

hazine ve maliye bakanlığı kripto para vergi haberi

İlgili paylaşıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ