Kripto Para Piyasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto Para Piyasası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kripto Piyasalarına Ait Bilinmesi Gerekenler 

Kripto para dünyasına gün geçtikçe genişlemeye devam etmektedir. Topluluğunu hızla büyüten bu dünya hakkında bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler bulunmaktadır. Kripto para sanal paralardır ve asla fiziksel olarak karşılıkları bulunmamaktadır ve basılamamaktadır. Gün geçtikçe hacmi büyüyen bu piyasada alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. 

Kripto Para Piyasası Kavramı Ne Demek? 

Kripto para çeşitleri ve kripto para borsası bu piyasa kavramı içerisine giren varlıklardır. Kripto para piyasası, kripto para borsası üzerinden kullanıcıların çok çeşitli ve birbirinden farklı özelliklere sahip olan kripto paraların alımı ve satımı işlemlerini gerçekleştirdikleri bir piyasadır. Bu piyasa üzerinde tüm kripto para çeşitleri ile işlemler gerçekleştirilir. Kripto paralar dijital ortamlarda maddi olarak değerli olan sanal paralardır. Kripto paraları üzerinden gerçekleşen alım ve satım işlemleri tüm kripto para dünyasını oluşturmaktadır. Tüm işlemler söz konusu bu para çeşitleri üzerinden gerçekleştirilir. 

Kripto Para Piyasası Nasıl İşler? 

Kripto para piyasası için hizmetlerini gerçekleştiren çeşitli özelliklerde borsalar bulunmaktadır. Kullanıcılar kripto para borsasında kendi hesaplarını oluşturduklarında alım satım işlemlerine rahatlıkla başlayabilirler. İlk olarak kullanıcıların kendi hesaplarını oluşturmaları ve kimlik doğrulamalarını gerçekleştirmeleri gerekir. Ardından mevcut hesapları onaylandıktan sonra para yükleyerek kripto para alım işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sonrasında da kişiler mevcut olan bütçelerine uygun olacak kripto paraları satın alabilir, değer grafiklerini takip ederek istedikleri gibi satış işlemlerini tamamlayabilirler. Kişiler mevcut grafiklerdeki değişimleri birebire günlük olarak takip ederek alım ve satım işlemlerini yapabilir, kazanç sağlayabilirler. Kişiler istedikleri anlarda mevcut olan yatırımlarını gerçek paraya çevirebilir. Ya da bir başkasına rahatlıkla satabilir. 

kripto para piyasası nedir

Kripto Para Piyasası Güvenli Mi? 

Finansal piyasaların tümünün ihtiyacı olduğu gibi kripto para dünyasının da güvenliğe ve korumaya ihtiyacı vardır. Her ne kadar herhangi bir merkeze sahip olmaması aynı zamanda güvenliği de gerektirmese de kullanıcılar için kullanılabilirlik açısından güvenli bir ortama sahip olması gerekir. 

Kripto paralar tamamen dijital paralardır. Sanal para olarak geçmektedir. Herhangi bir şekilde fiziksel karşılıkları olmadığı gibi hiçbir şekilde bastırarak çeşitli şekillerde fiziksel olarak kullanmak mümkün değildir. Şifrelenmiş dijital paralardır. Kişiler bilgisayarları kullanarak çeşitli matematiksel doğrulamalar yaparak yani bilinen adı ile madencilik yaparak bu paraları üretebilmektedirler. Kullanıcılar edindikleri dijital cüzdanlarda bu kripto paraları saklayabilir ve dilediği zaman istediği para birimine dönüştürebilir, alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir. Gerçekleştirilecek olan tüm işlemler blok zincir adı verilen bir sistemde açık bir şekilde kayıtlı olarak tutulmaktadırlar. 

Kripto paraların alt yapısındaki güçlü ve oldukça güvenli olan sistem de bu sistemdir. Blockchain adı verilen sistemin Türkçesi blok zinciridir. Burada her kullanıcının her işlemi blok zincirler halinde tutulmaktadır. Bir nevi kayıt defteridir. Bu sistem içerisinde her türlü veri girişleri bloklar halinde kayı altında tutulur. Blokların doğrulanması için eşler arasında dağıtılmış bir sistem kullanılmaktadır. Ancak onaylanan işlemler sisteme eklenebilmektedir. Bu sayede kullanıcılara yüksek güvenlik sağlamaktadır. Daha Blok zincir teknolojisi yapısı itibariyle oldukça güvenli bir ortam sunar. Her geçen gün yapılan geliştirmelerle d hızlı bir şekilde sistemler kullanılabilir bir hale gelmektedir. 

Blockchain Nedir? Merak Edilen Blockchain Teknolojisi

Blockchain Nedir? Blockchain türkçesi Blok Zinciri’dir. Bloklardan oluşan zincir yapıdan adını almaktadır. Şifrelenmiş zincir yapı ile işlem takibi sağlanmaktadır. Blockchain işlem takibini yapabilmek adına ortaya çıkmış dağıtık yapıdaki veri tabanına verilen isimdir. Herhangi bir merkez otoriteye bağlı kalmadan işlemlerini gerçekleştirir. Açık, şeffaf ve güvenilir bir şekilde var olan bu teknolojinin çok çeşitli değişen özellikleri bulunmaktadır.  Blockchain En Önemli Özellikleri

İlgili İçerik

Bitcoin Opsiyonu Ne Demek? 

Bitcoin opisyonu nedir sorusu kişiler tarafından merak edilmektedir. Belirli bir tarihe kadar belirli bir fiyat üzerinden Bitcoin satın alma ya da satma işlemleri hakkı veren ancak kişileri bunun için zorlamayan bir finansal türevdir. Vadeli işlemler gerçekleştirilmektedir. Bitcoin vadeli işlem; bir değer varlığının belli bir tarihte ve önceden anlaşılan fiyatlar üzerinden alma ve satma anlaşmalarıdır. Vadeli işlem sözleşmesi uygulamaya sokulduğunda mevcut olan gerçek piyasa fiyatına bakılmadan önceden anlaşılan fiyat üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirilir. 

Opsiyon Sözleşmeleri Mantığı Nedir? 

Opsiyon sözleşmeleri işlem türevlerindendir. Yatırımcılara farklı çerçevelerden yatırım pozisyonları almalarına imkan sağlar. Opsiyon sözleşmeleri sayesinde kişiler fiyatların yükseleceğini ya da düşeceğini, nasıl ilerleyeceğine dair öngörülerde bulunabilirler. Yatırımcılar opsiyon sözleşmesinde yer alan kullanım fiyatının belirlenen tarihteki piyasa fiyatından daha az olacağını öngörüyorlarsa böylelikle altına opsiyon sözleşmesi yapabilirler. Kullanım fiyatlarında düşüşler yaşanılacağı düşünülüyorsa sözleşmenin uygulamaya sokulması durumu kişilerin zararına olacağı için iptal edilebilir. Ancak bu durumda da belirli bir komisyon ücreti ödenebilir. 

Opsiyon Sözleşmesinde Avantaj ve Dezavantajlar

Opsiyonlar çeşitli spekülasyonlar için kullanabilir. Ancak genel olarak yatırımcılar tarafından risk yönetimi stratejisi olan hedging için opsiyonlar tercih edilmektedir. Hedging nedir sorusu bu durumda ortaya çıkmaktadır. Hedging yatırım risklerine karşı korunabilmek adına ortaya çıkmıştır. Finansal pazarlar üzerinde yer alan araçları çok daha etkin bir şekilde kullanarak olabilecek herhangi bir ters ve olumsuz durumlarda fiyatların hareketlerine karşı yatırımcıların yatırımlarının güvence altına alınabilmesidir.

Yatırımcıları karşılaşabilecekleri riskleri en aza indirgemek amacıyla tekrar fiyatların yükselebileceğini umarak vadeli işlem sözleşmesi satın alabilir. Veya tam tersi olarak gelecekte fiyatların düşeceğini umarak vadeli işlem sözleşmesi satabilir. Yatırımcıların hedging yapmalarının nedeni kendi yatırımlarını olası kötü durumlardan korumaktır. Yatırımcılar tarafından birden fazla şekillerde alım ve satım işlemlerinin yapılması mümkündür. 

Sözleşmelerin avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Çalışma prensipleri kolaylıkla anlaşılabilir yapıda değildir. Aynı şekilde prim hesaplamaları da öyledir. Geleneksel yöntemler göz önüne alındığında çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. 

kripto para piyasası haberleri

DeFi Nedir? 

Defi coinleri anlayabilmek için ilk olarak DeFi nedir sorusunu anlamak gerekmektedir. DeFi herkes tarafından erişilebilen açık kaynaklı platformlar tarafından oluşturulmaktadır. Çoğunlukla otomatik olan bilgisayar programları ile yönlendirilmektedir. Şu anda DeFi piyasası trend olmaktadır. Tüm insanlar dijital ekonomik sistemi merkezden uzaklaştırabilmek adına DeFi ürünlerine yatırımlarını gerçekleştirmektedirler. Eski bankacılık hizmetleri ile yeni kripto para birimleri gibi merkezi olmayan teknolojilerinin birlikte oluşturduğu bir kombinasyondur. 

DeFi coin akıllı sözleşmeler, dijital varlıklar, protokoller gibi tüm ürün ve hizmetlerin bir araya gelmiş halidir. DeFi olarak adlandırılan uygulamalar Ethereum üzerine inşa edilmiştir. Ethereum, Bitcoin’den sonra dünyanın en büyük kripto para birimidir. İnternet bağlantısı olan herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilecek platformlar ve finansal protokoller başlatabilir. Kullanımını kolaylaştırmak adına kendisini Bitcoin platformundan ayırır. 

DeFi Coinleri Nelerdir? 

Piyasa üzerinde sağlam bir şekilde yer edinmiş DeFi coinleri bulunmaktadır. Bunlar: Chainlink (LINK), AWAX, Basic Attention Token (BAT) şeklinde çeşitlerde coinlerdir. 

Chainlink (LINK) 

Merkezi olmayan oracle sistemdir. Chainlink 2020 yılına oldukça güçlü bir başlangıç yapmıştır. Yıl boyunca kripto para birimi sektöründe yer alan şirketlerle ortaklıklar kurdu. Bunun yanında Covid-19 nedenleri ve BTC değerindeki düşüşler nedeniyle düşüşe geçti ancak o zamanlardan beri bir şekilde istikrarlı bir şekilde yükselme göstererek yatırımcıların dikkatini üzerine çekmeyi başardı. 

Avanlanche(AWAX)

Herhangi bir sahibi yoktur. Bu teknolojinin mimarları olsa da herhangi biri tarafından kontrol edilmemektedir. Bir topluluğa bağlı değildir. AWAX herkesin söz sahibi olacağı bir şekilde tasarlanan bir platforma sahiptir. Bu da yüksek oranlarda merkeziyetsizliği göstermektedir. 

Basic Attention Token (BAT)

BAT dijital reklamcılıkta adalet ve verimliliği arttırmak adına oluşturulmuştur. Mozilla ve Firefox’un kuruculardan olan Brendan Eich tarafından Blockchain teknolojisinin kullanımı ile oluşturulmuştur. Ethereum altcoin üzerine inşa edilmiştir. 

YORUMLAR YAZ