Kripto Para Nedir? %100 Açıklamalı Rehber

Kripto Para Nedir? %100 Açıklamalı Rehber

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimleri pek çok kişi tarafından ilgi çektiğinden kripto para nedir sorusu merak ediliyor. Kripto para kısaca sanal para olarak bilinir. Takas işlemlerinde kullanılan ve tamamıyla dijital olan bir para birimidir. Kimilerine göre ise kripto para birimi geleceğin para birimidir. Günümüzde kripto para birimlerini duymayan insan kalmamıştır, devlet büyüklerinden büyük şirketlere kadar pek çok kişinin fazlaca dikkatini çekmiştir. Kripto para birimi herhangi bir fiziksel karşılıkla gösterilmez. Takas işlemlerini rahatlıkla ve güvenle gerçekleştirebilmek için kriptografi kullanılmaktadır.

Kriptoloji Ne İşe Yarar?

Kriptoloji şifreleme bilimi olarak geçmektedir. Mevcut verilerin belirli bir sisteme uygun olacak şekilde şifrelenmesi işlemine denmektedir. Kripto paralar belirli ortamlar üzerinde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi uygulamalarıyla transfer işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için farklı algoritmalar uygulanmaktadır.

Kripto Para Üretimi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Kripto para üretimi belirli sınırlara tabidir. Üretilen kripto para miktarı ne kadar artarsa kripto para üretmek için de çözülmesi gereken işlemler de aynı oranla zorlaşmaktadır. Üretimleri daha çok kullanıcı temellidir. Üretim işlemi madencilik adı verilen yol ile gerçekleştirilmektedir. Madencilik fiziksel bir şekilde gerçekleştirilmemektedir. Matematik problemleri çözmeye dayalı olarak üretim işlemi gerçekleşmektedir. Kişiler işlemci güçlerine ve internet bağlantılarına sahip oldukları sürece madencilik görevlerini yerine getirebilir. Madencilik görevleri birileri tarafından görevlendirilmeksizin gerçekleştirilmektedir.

Kripto Para Biriminin İcadı

Kripto para nasıl ortaya çıktı sorusu dijital para birimleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından çokça merak edilmektedir. Teknolojinin en önemli zıplama çağı olarak kabul edilen 1990 yıllarından itibaren dijital para gündemde yer alır. O yıllardan itibaren dijital paranın oluşturulması için birçok denemelerde bulunuldu. Flooz, DigiCash ve Beenz gibi sistemler oluşturuldu. Ancak bu girişimler şirket içi fikir ayrılıkları, finansal sıkıntılar, dolandırıcılık gibi sebeplerden dolayı başarısız sonuçlar verdi. İlk Kripto para olarak bilinen Bitcoin 2009 yılının başlarında ortaya çıktı. Satoshi Nakamoto kod adı ile bilinen kişi ya da kişiler tarafından Bitcoin geliştirildi. Satoshi Nakamoto kod adının ardındaki kişi ya da kişilerin kimler olduğu belli değildir. Bu kişi ya da kişiler tarafından açık kaynak kodlu yazılım olarak tüm dünya ile paylaşıldı.

en çok kullanılan kripto paralar

En Çok Kullanılan Kripto Paralar Neler?

İlk defa 2009 yılında kripto para birimi olarak yaratılan Bitcoin o tarihten itibaren günümüze kadar oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde farklı para birimlerinin var olması gibi farklı çeşitlerde Kripto para birimleri de bulunmaktadır. Bitcoin’in oluşturulmasının ardından piyasada farklı kripto paralar da oluşturulmaya devam edildi. Bu para birimleri Ethereum, Tether gibi değişen özelliklerde kripto paralardır. Bu kripto para birimleri Bitcoin’inden bağımsız olarak faal bir şekilde kullanılmakta olan para birimleridir.

Kripto paralar herhangi bir merkeze bağlı olarak oluşturulmazlar ve özel tekniklerle algoritmalarda bilgisayarlar ortamında üretilmektedir. Kripto paralar günümüzde ekonomide dolaşmakta olan para birimlerinden çok daha farklı bir şekilde değer kazanmaktadırlar. Kripto paraların değeri onlara olan taleplere göre yükselmektedir ya da düşmektedir. Farklı çeşitlere sahip olan Kripto paralar aynı zamanda farklı değerlere de sahiptir. Kripto paralar içerisinde en değerli olan para birimi 2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin’dir. Mevcut Kripto para çeşitlerine göre en pahalı olan para birimidir. Bitcoin’in tek ciddi rakibi olarak bilinen Ethereum tıpkı Bitcoin gibi merkeze bağlı olmadan üretilen bir kripto paradır.

Ethereum, Litecoin, Ripple Kripto Paralar

Kripto para çeşitleri kendilerine has kripto para özellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Bitcoin’den başka popüler olan bir diğer para çeşidi olan Ethereum Bitcoin’in tek ciddi rakibi olarak bilinmektedir. Ethereum tarafından özel yazılımlar üretilmiştir ve böylelikle binlerce yeni altcoin kripto para piyasasına sürülmüştür. Litecoin ise 2011 yılında ortaya çıkmıştır. Oldukça geniş bir depolama imkanı sunar ve hızlı bir şekilde transfer edilebilir özellikleri ile oldukça öne çıkmaktadır. Ripple ise oldukça hızlı çalışması ve diğer kripto para çeşitlerine göre daha ucuz olması ile öne çıkmıştır. Ödeme ağı hızlıdır aynı zamanda dünyanın her bölgesine sorunsuz bir şekilde transferi gerçekleştirilir. Pek çok banka tarafından da kullanılmakta olması ile birlikte oldukça ilgi görmektedir.

Dash ve ZCASH Kripto Para Çeşitleri

Dash kripto para birimi 2014 yılından bu yana varlığını devam ettirmektedir. Kripto para çeşitleri arasından en bilinenlerinden bir diğeridir. 2017 yılında oldukça büyük bir yükseliş gerçekleşmiştir. Bu yükseliş ile birlikte birçok insana yüklü miktarlarda para kazandırmıştır. Dash aynı zamanda kullanıcı gizliliğini en üst düzeyde sağlaması ile birlikte öne çıktı. Tüm bunların yanında Dash Bitcoin gizliliği için tasarlanmış bir kripto para çeşidi olarak da bilinmektedir. ZCASH kripto altcoin içerisinde adından sıkça söz ettiren bir para çeşididir. Gizliliğe verdiği önem ile öne çıkmaktadır. Anonimliği ön planda tutan yatırımcılar tarafından oldukça sevilen bir seçenektir ve çokça tercih edilmektedir.

bitcoin ve altcoin nedir

Cardano, Tether ve Bitcoin Cash Kripto Para Çeşitleri

Kripto para çeşitleri içerisinde 2015 yılında Cardano katılmıştır. Diğerlerinden farklı olarak değişen özellikler de protokollerle yürütülen bir kripto paradır. Diğerlerinden farklı olarak ayrı bir sanal cüzdanı sahiptir ve ayrı bir kartı bulunmaktadır. Bu Kripto para ile cüzdandan karta para gönderilebilmektedir ve kartta mevcut olan para da kullanıcının istediği para birimine kolaylıkla çevrilebilmektedir. Bir diğer kripto para birimi olarak bilinen Tether ise Cardano ile aynı yıl 2015 yılında ortaya çıkmıştır.

Diğerlerinden farklı olarak Tether’in değeri dolara endekslenmiştir. Kendi birimindeki cüzdanlar arasında transfer gerçekleştirildiğinde herhangi bir şekilde transfer ücreti istemez ve sadece farklı para birimlerine transfer edildiği zaman ücret talep etmektedir. Tether kripto para tanımı mevcut piyasa içerisinde dolarla eş değer olarak görülmektedir. Bu dijital para, yatırımcıların paralarını kolayca çevirebilmeleri için ortaya çıkmış ve bu özelliği ile ön plana çıkmış bir para birimidir.

Kripto Paraların Güvenliği

Ödeme sistemleri içerisinde mevcut olan en önemli sorunlardan birisi aynı kripto paranın iki kez harcanabilmesi olasılıklarıdır. Bunu önleyebilmek adına, yapılan işlemleri kayıt altında tutabilecek bir merkez ön görülmüştür. Merkez aracıların işin içine girmesi mevcut olan tüm sermayenin kontrol edilebilmesi anlamına gelmektedir. Bu da kripto paralara olan güvenilirliği azaltmaktadır.

Kripto paraları duyan herkes tarafından kripto paralar güvenli midir sorusu ortaya çıkarılmaktadır. Dağtık bir ağda Bitcoin gibi işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için sistemin her bir parçasının onay vermesi gerekmektedir. Böylelikle yapılan ya da yapılacak olan her bir işlem herkes tarafından rahatlıkla görülmekte. Kripto paralar için en büyük risklerden birisi hacklenme ve herhangi bir noktadan gelebilecek olan saldırı olasılıklarıdır.

Kripto Paralar Yasal Mı?

Kripto para yasal mı sorusu piyasa içerisine girmek isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmekte. Bu para birimlerinin yasallığı ülkelerden ülkelere değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde yasal olup olmadıkları hala belirsizdir. Çeşitli ülkeler kripto para kullanımı için açık bir şekilde izin vermekteyken bazı ülkeler ise tamamen kullanımını yasaklamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti kripto para kullanımına ilişkin olarak herhangi bir yasa yahut kısıtlamalar getirmemiştir. Bu nedenle kişiler kripto para almaktan ve satmaktan herhangi bir cezai işleme tabi tutulmazlar.

Dünyanın en güvenli kripto para borsası Binance’ye kayıt olabilir ve yaptığınız her işlemlerden %20 komisyon indirimi kazanabilirsiniz. Aşağıda ki görsele tıklayarak Binance’ye kayıt olabilir ve kripto para borsasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ