Kripto Para Nedir? Kripto Para Avantajları Nelerdir?

Kripto Para Nedir? Kripto Para Avantajları Nelerdir?

Kripto Para Nedir?

Kripto para olarak adlandırılan şey aslında tamamen dijital olan ve şifrelenmiş bir para birimi olarak geçmektedir. Günümüzde bu kripto paralar çoğu insan tarafından çok sık duyulmaktadır. Çünkü oldukça yaygın bir hale gelmektedir. Ancak bu dijital para birimi ise herhangi bir fiziksel kazanç sağlamamaktadır.

Aslına bakılırsa bu kripto paralar banka kartları ya da kredi kartları ile de kolaylıkla kullanılabilmektedir. Çünkü bu işlemlerde gerçekleşmekte olan değişiklikler sadece sistemi etkilemektedir. Çünkü kripto paralar da aynı kartlarda kullanılmakta olan paralar gibi sanal paralardır. Ancak bilindiği üzere bu kripto paraların başında herhangi bir yönetim ya da merkez bulunmamaktadır. Bu dijital para biriminde merkezileştirilmemiş bir sistem yer almaktadır. Bununla beraber de sistemin güvenilirliği sağlanmaktadır.

Fakat Bitcoin ve benzeri gibi tamamen dağınık bir ağ üzerinde yani merkezsizleştirilmiş olan bir ağda ise tüm sanal işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için sistemdeki her parçadan tek tek onay alınması gerekmektedir. Tüm bu işlemler ise blockhain tarafından gerçekleştirilmektedir ve de bu işlemler herkes tarafından görülebilmektedirler.

Bu sanal ortamdaki tüm transfer işlemleri ise hem gönderici hem de alıcının cüzdan adresleri ve yollanılmak istenilen miktar bilgileri ile birlikte yapılmaktadır. Bu durumda takas olan ya da gönderi olan işlemler, göndermekte olan kişi tarafından da doğrulanmalıdır. Sonrasında da bunların tümü sistem tarafından da doğrulanmalıdır. Bu onaylama işlemi sistemdeki madenciler sayesinde de kriptografik olan bir bulmaca şeklinde çözülmektedir. Tüm bu işlemler onay aldığında ise geri dönüş sağlanamamaktadır.

Kripto Paraların Sahip Oldukları Avantajları Nelerdir?

Bu kripto paralar hiçbir şekilde bir merkez bankasına bağlı değildirler. Bu yüzden de hiçbir şekilde yer almakta olduğu ülkenin de ekonomik düzeyine bir etki sağlamamaktadır. Tüm bu dijital para birimi olan kripto para birimlerinin sahip oldukları hesapların dondurulması ya da bu hesaplara el konulması da hiçbir şekilde mümkün değildir. Detaylı olarak göz atmak isterseniz kripto para nedir içeriğimize göz atabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ