• BITCOIN/TL
  334378,210
  % 3,91
 • ETHEREUM/TL
  24440
  % 6,25
 • BINANCE COIN/TL
  3590.98
  % 13,44
 • BITCOIN CASH/TL
  6172.21,280
  % 3,34
 • LITECOIN/TL
  1652.99
  % 3,19
 • COSMOS/TL
  142.74
  % 15,82
 • CARDANO/TL
  15.4
  % 0,65
 • TETHER/TL
  8.64
  % 0,01

Türkiye’de İlk Kez Kripto Para Hesabına Bloke Konuldu!

Türkiye’de İlk Kez Kripto Para Hesabına Bloke Konuldu!

Bu zamana kadar yaşanmamış bir durum yaşanarak Türkiye’de kripto para hesabına haciz geldi. İlgili karar İstanbul 14. İcra Dairesinden geldi. 60 Bin TL değerindeki kripto para hesabı icra dairesi tarafından kapatıldı. Peki, bu nasıl oldu?

Bildiğiniz gibi Türkiye de 5 milyondan fazla kişi dijital para piyasasına yatırım yapmaktadır. Ve ilk kez karşılaşılan bir durumla yatırımcılar şaşkına dönmüştür. Türkiye’de ilk kez kripto paraya haciz koyuldu. 60 Bin TL değerindeki kripto para hesabı icra dairesi tarafından bloke edildi. Peki, icra dairesinin bloke ettiği hesaptaki para nasıl tahsil edilecek?

Türkiye’de İlk Kez Kripto Para Hesabına Bloke Koyuldu!

Türkiye’de dijital para hesabına para yatıran bir kişinin hesabına bloke konuldu. Konuyla alakalı açıklama yapan Avukat Tevfik Krem Bilen:

“Henüz hukukumuzda bununla ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Lakin icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlandığı takdirde elektronik cüzdan verilirse bu gerçekleşir. Daha önce kripto para borsasında TL hesabı haczedilmişti. Fakat bu kez ilk defa bir dijital para hesabına haciz edildi.” Sözlerini sarf etti.

Elbette bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Örneğin haciz edilen kişi icra dairesine bu parayı ödedi. Hesaptan bloke kaldırıldığı zaman eğer paranın o günkü değeri düşmüşse arada olan zararı kim karşılayacak? Alacaklı mı? Yoksa icra dairesi mi? Bunların hepsinin düşünülmesi lazım. Dijital para birimleri sürekli hareketli olduğu için aradaki zararın düşünülmesi gerekmektedir. Hem icra dairesinin hem de alacaklının herhangi bir zararla karşılaşılmaması için gerekenin yapılacağının kanaatindeyiz. Bugüne yükselişle başlayan Bitcoin kısa sürede düşebilir de, yükselebilir de. Bunun garantisini kimse veremez. Bundan dolayı eğer borcunuz varsa yatırım yaparken biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor.