Kripto Para Borsaları İçin Kurallar Açıklandı

Kripto Para Borsaları İçin Kurallar Açıklandı

Geride bıraktığımız birkaç gün önce kripto varlık rehberi yayınlanmıştı. Buna göre artık kripto para platformlarının sağlamak zorunda oldukları güvenlik alanındaki sorumlulukları daha da artacak. Kripto para borsaları eğer şüpheli bir durum tespit ederlerse bu durumu Mali Suçları Araştırma Kurulu’na iletmekle yükümlü olacaklar. Eğer bu görevi yerine getirmeyen platformlar olursa da maddi yaptırımlar uygulanacak.

Yaşanan bazı dolandırıcılık olayları nedeniyle ülkemizde kripto paraların şanı zedelenmişti. Bu durumu güvence altına almak için bir düzenleme getirildi. Yapılan bu yeni düzenleme ile kripto para borsa platformları artık müşteri işlemleri ile ilgili olarak bilgi sağlamakla yükümlüler. Eğer bu kurala uymayan platform olursa karşılığında 4 milyon TL’ye kadar olan cezai işlem uygulanabilecek.

Kripto Para Borsaları İçin MASAK Bildiri Yayımladı

Bir süredir ülkemizde ve dünyada kripto paraların güvenli mi değil mi konusunda tartışmalar devam ediyor. Bu konuda birçok ilgili bakanlıktan ise düzenleme yapılacağı haberleri gelmekteydi.

Dolandırıcılık dahil para aklamak gibi birçok yasa dışı emeller için kripto paraların kullanılabileceği durumu da tartışmaları daha büyütmüştü. Bu durum üzerine MASAK bir kripto varlık rehberi yayımlandı.

Resmi Gazete’de Yayınlandı

Mali Suçları Araştırma Kurulu tarafından kripto para platformlarını bazı sorumluluklara tabii tutmasını sağlayacak bir yönetmelik yayınlandı. 1 Mayıs 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile birlikte Resmi Gazete’de de yayınlanan yönetmelik ile beraber kripto para platformları artık kara para aklama gibi yapılabilecek işlemlerin takibi konusunda sorumlu olacaklar.

Gerçekleşen şüpheli işlemler bu platformlar tarafında MASAK’a bildirilmek zorunda olacak. Eğer şüpheli bir işlem bildirilmezse bunun karşılığında platformlara 4 milyon liraya kadar yükselebilen cezalar kesilebilecek.

YORUMLAR YAZ

  • Internet Computer (ICP) En Değerli 8. Kripto Para Birimi Oldu | Kripto Para Haberleri12 ay önce
  • […] tokenin market hacmi yaklaşık 43 Milyar Dolar seviyesinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta yeni bir kripto para birimi borsalarda işlem görmeye başladı. Adı “Internet Computer” olan bu kripto […]