Bankalar ve PTT Harici Kripto Para Alınamayacak!

Bankalar ve PTT Harici Kripto Para Alınamayacak!

Bankalar ve PTT Harici diğer ödeme sağlayıcıları üzerinden kripto para alımı yapılamayacak. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete üzerinde yayınlanan yeni yönetmelikle, kripto para alışverişi yapılması ve kripto para alımı ve satımı yapılan platformlara para aktarırken dijital para kullanılması yasaklanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamada:

“Kripto para henüz yasaklanmadı, kripto varlık kavramı tanımlandı ve kullanım şekli değiştirildi.” Diyerek sosyal medya hesabı üzerinden bazı açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamalar neticesinde ödemelerde dijital para birimlerinin kullanılmamasına dair değişiklikler yapıldığı anlatıldı.

Yapılan yorumlar dışında belli başlı ortaya çıkan usul ve esaslar vatandaşlarımızın ekonomik değerlerini koruma amaçlıdır. Merkez Bankası tarafından koyulan kripto para engeli kesinlikle dijital paranın kullanımını yasaklamaya yönelik değildir. Dijital para kullanımı yalnızca ödemelerde kısıtlanmış olmakla beraber alım veya satımında herhangi bir yasak olmamaktadır.

Bankalar ve PTT Harici Kripto Para Alınamayacak!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem dijital parayla alakalı daha fazla düzenleme yapılacağıyla alakalı birimlerin gereken hazırlıklarını yaptığını açıkladı. Resmi gazetede yayımlanan dijital paraların ve dağınık defterleri kullanan kişilerin dijital paraları ödemelerinde kullanılması yasaklandı. Hal böyle olunca da dijital para fiyatları bir anda düşüşe geçti.

Bildiğiniz üzere Türkiye’de daha önce neredeyse hiçbir denetime maruz kalmayan dijital paraların alışveriş ortamında kullanımı yasaklandı. Yapılan ilk düzenlemeyle beraber dijital paraların kullanıldığı faaliyet alanı sınırlandırıldı. Merkez Bankası tarafından gelen sınırlandırılmayla beraber dijital paraya yatırım yapan kişiler tarafından dijital para alımı ve satımı hakkında araştırmalar yapmaktadır. Dijital para alımı ve satımıyla alakalı herhangi bir sınırlandırılma getirilmediğini sizlere bildirmek istiyoruz. Bazı zaman dalgalanan dijital para birimi bugünlerde düşük meblağlarda işlem görüyor.

YORUMLAR YAZ