Ethereum’a Rakip mi Geliyor?

Ethereum’a Rakip mi Geliyor?

Ethereum (ETH)’a Rakip Mi Geliyor?

Merkezsiz finans alanında bir numara olan ETH, toplam piyasa değerince dünyanın en büyük hacimli ikinci kripto para birimidir. Ancak son günlerde ETH ‘nin rakipleri de çoğalmaya ve popülerleşmeye devam ediyor. Bu projeler içinde yer almakta olan Cardano (ADA)’nın bünyesinde bir ETH kurucu ortağı bulunması ile dikkatleri çekmesi söz konusu.

ADA ve ETH

Ethereum’un kurucu ortaklarından birisi olan Charles Hoskinson, sonraki süreçte ETH geliştiricileri ile yaşadığı fikir ayrılıkları ve ETH ağının ticarileşmesi talebinin kabul görmemesi ile ETH ekibinden ayrıldı.  Sektörde hırsı ve egosu ile tanınan Hoskinson, ekipten ayrıldıktan sonra IOHK ve sonrasında ADA’yı kurdu. ADA ile ETH rekabetinin en üst seviyeye ulaştığı son günlerde ADA fiyatı da inanılmaz bir hızla artış gösteriyor.

Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki, şu an için Cardano ağında akıllı kontrat desteğinin hala tamamlanmadığı bilinmekte ve bu durum Cardano’nun bir adım geride kalmasına sebep oluyor. Goguen dönemini bitirmekte olan Alonzo hard forku ile Cardano  akıllı kontrat desteğini tamamlamış olacak.

ETH’nin ise bu konuda yaşadığı dezavantaj, altyapısal olarak gelişmesine rağmen ağın inanılmaz büyüklükte olmasıdır, bu da işlem ücretlerinin artmasına neden oluyor.

Kullanıcılar, ETH’i gösteriyor

ETH ve ADA ağları üzerindeki aktif cüzdan adreslerine bakılınca da Ethereum’un çok bariz önde olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak borsalardan çekilen ETH miktarı da ADA’ya göre ETH’nin geleceğe yönelik yatırımda çok daha yaygın kullanılıyor olduğunu gösteriyor.

Karlılık oranına bakılırsa sirkülasyondaki ETH’lerin çok büyük bir kısmı şu an kar ederken, Cardano için kar oranı sadece %5 olarak bilinmekte. Ancak buna rağmen ADA fiyatının son zamanlarda tüm dikkatleri üzerine çeken bir yükselişi mevcut. Ethereum kendini geliştirmeyi biraz olsun yavaşlatırsa, ADA ve BNB gibi pek çok farklı kripto para projeleri de şu an liderliği garantilemiş olan ETH’un başına bela olabilir.

YORUMLAR YAZ