• BITCOIN/TL
  315727,640
  % 2,71
 • ETHEREUM/TL
  22459
  % 8,52
 • BINANCE COIN/TL
  2981.95
  % 6,57
 • BITCOIN CASH/TL
  5962.8,247
  % 3,89
 • LITECOIN/TL
  1573.67
  % 5,26
 • COSMOS/TL
  117.25
  % 7,16
 • CARDANO/TL
  14.23
  % 1,74
 • TETHER/TL
  8.5
  % -0,77

Kripto Para Borsalarını Manipüle Eden Elon Musk Kimdir?

Kripto Para Borsalarını Manipüle Eden Elon Musk Kimdir?

Elon Musk adını son günlerde oldukça fazla duyuyoruz. Tesla ve spacex gibi teknoloji devlerinin yanında adı geçen bu Elon Musk kimdir peki? Pek çok insan bu iş adamının hayat hikayesini ve geçmiş yaşamını merak ediyor. Elon Musk teknoloji dünyasında ve özellikle gençler arasında oldukça yaygın ve popüler bir isim. Son günlerde ise adı gamestop olayı ve değişik kripto para birimleriyle anılıyor. Bu son olaylar insanlardaki Elon Musk merakını daha da artırmış durumda.

Elon Musk Kimdir?

Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya geldi. Pek çok insanın sandığının aksine ailesi oldukça varlıklı ve durumu iyi olan bir yapıya sahipti. Bu şekilde ileride zengin olan kişiler genelde çocukluk zamanlarını fakirlik ve yokluk içerisinde geçirmişlerdir. Ama Elon durumu gayet iyi olan ve Güney Afrika’da yaşayan beyaz bir aileye mensuptu. İlerleyen yıllarda daha Elon 10 yaşındayken anne babası ayrıldılar. Bu onun çocukluğunda büyük bir dönüm noktasıdır. Ayrılıktan sonra babasıyla kalmıştır ve yanında iki tane de üvey kardeşinin olduğu biliniyor.

Elon bilgisayar teknolojisine ve kodlamaya çok yatkın biriydi. Kendi kendine kodlama öğrendi. Bu sayede yazdığı basit kodları satmaya başlayarak küçük yaşta para kazanmaya başladı. Bu yola girerek aslında ileride onu bekleyen teknoloji dünyası kariyerine de adım atmış oluyordu. 1995’e gelindiğinde kardeşi ve bir arkadaşı ile birlikte zip2 isimli siteyi kurdular. Bu başarılı girişim sayesinde melek yatırımcılardan da destek aldılar. Bu girişimlerini oldukça zor şartlar altında yapmışlardı.

Elon’un anlattığına göre sadece bir tane bilgisayarları vardı ve büyük zorluklar çekiyorlardı. İlerleyen zamanlarda zip2 girişimini 307 milyon dolara sattılar. Elon bu satıştan yüzde 7 oranında payını aldı. 1999 yılında elon ve arkadaşları x.com sitesini kurdular. Bu site e-mail ödeme sistemi sunuyordu. O yıllarda bu tarz girişimler her yerdeydi. Birçok websitesi yeni çıkan internet ile beraber çok rağbet gördüler.

Birkaç yıl sonra ise x.com Paypal isimli bir ödeme sistemi olan bir şirketle birleşti. Paypal çok başarılı ve herkesin çok yakından takip ettiği bir girişimdi. Birkaç yıl sonrasında ise Ebay tarafında 1,5 milyar dolara satın alındı. Musk bu satıştan neredeyse 200 milyon dolarlık bir vurgun yaptı. Hem bu sayede teknoloji dünyasında da adını yavaş yavaş duyuracaktı.

Uzayda Bir Özel Şirket: SpaceX

Elon MuskPaypal’ın satışından elde ettiği parayla Spacex adında yeni bir şirket kurdu. Bu şirketin temel amacı uzay keşif teknolojileri olarak kısaltılabilirdi. Bu girişimle ucuz ve yeni nesil roketler yapmayı planlıyordu. Çünkü Rusya’dan almak istediği roketler için çok fazla para talep edilmişti. Amerikan hükümeti bu yavaş yavaş büyüyen şirketi 2006 yılında uzay destek programına aldı.

2008 yılında ise uzaya gönderilecek yeni roketler için teşvikler almaya başladı. İlerleyen yıllarda da hükümetten milyarlarca teşvik karşılığında uzaya uydular ve geri dönebilen roketler üretti. Bu girişimi dünyada birçok ilki de başardı. Uzaya roket gönderen ilk özel şirket olma ünvanını aldılar.

Ayrıca tekrar tekrar gönderilebilen bir başka deyişle geri dönüştürülebilir roketler yaptılar. Bütün bu gelişmelere rağmen Elon Musk Spacex şirketini halka arz etmeyeceğini duyurdu. Çünkü o bunun dış etkilerden ve insanların yorumlarında yalıtılmış bir proje olarak düşünmüştü.

Elon Musk’ın Göz Bebeği: Tesla

Elon Musk en çok bilinirliğe ve popülerliğe Tesla şirketi ile ulaştı. Tesla şirketi çok erken sayılabilecek bir tarih olan 2003 tarihinde kuruldu. 2008 yılında ise ilk elektrikli araçlarını satmaya başladı. İlk başlarda satışlar çok düşüktü ve insanlar çok fazla güvenmiyorlardı. Yıllar geçtikçe Elon Musk popülerliğini artırdı.

Verdiği bir demeçte ucuz elektrikli araçlar satmayı planladıklarını söyledi. Model x isimli aracı 30000 dolara piyasaya sundular. Bu sayede de dünyadaki en büyük Elektirkli araç satıcısı haline geldiler. Tesla hala büyüyen bir şirket ve Çin’e yaptığı yeni fabrikasıyla üretim ve satış ağını daha da geliştirmeyi planlıyor. Tesla aynı zamanda halka açık olan bir şirket. Bu yönüyle de Amerikan borsalarında işlem gören en büyük 15 şirketten birisi.