Dijital Para Nedir?

Dijital Para Nedir?

Dijital para nedir , nasıl elde edilir? Dijital paralar; Bitcoin, LiteCoin, Ethereum, Dogecoin ve çok daha fazlası. Bu tür kripto paralar tam olarak blockchain teknolojisi içerisinde yer alarak işlem görmektedir. Bu teknoloji kullanılarak oluşturulmuş bu dijital paralar tıpkı gerçek dünyadaki gibi doğrudan karşılıkları olan metalardır. Herkesin bildiği gibi dijital paraların atası Bitcoin’dir.

Bitcoin 2008 yılından sonra ortaya çıkmıştır. İlk başlarda oldukça değersiz olan Bitcoin günümüzdeki değeri 50.000 doların üzerindedir. Ayrıca artık çoğu internet sitesi de sitelerinde gösterdiği dolar, euro, altın gibi paraların yanında Bitcoin de bulunuyor. Yine Bitcoin dahil diğer dijital paralar, on milyarlarca dolarlık devasa bir endüstri haline gelmiştir.

Dijital Para Nedir?

Artık dijital para; döviz, altın gibi ciddi bir yatırım aracı. Günümüzde dijital paralar tıpkı borsada işlem gören hisse senedi gibi değişken değerlere sahiptir. Daha da basitleştirecek olursak satın aldığınız dijital paranın; dolardan, eurodan, altından, gümüşten ve hisse senedinden hiçbir farkı yoktur. Borsada bir hisse senedi aldığınız zaman hisse senedinin değeri artarsa birden zengin olabilir veya hisse senedinin değeri düşerse de batabilirsiniz. Aynı mekanikler dijital para endüstrisinde de geçerlidir. Ayrıca şu anda dijital para endüstrisi tamamen yasaldır.

Nasıl Dijital Para Elde Ederim

Bazı ülkelerde halen alt yapısı tamamlanmamış olabilir fakat Bitcoin, LiteCoin gibi dijital paralar dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde belli bir değere sahiptirler. İsteyen kişiler profesyonel yardımlar edinip dijital para alabilir, satabilir yani bir yatırım yapabilir. Lakin bu kısımda insanların aklında bazı sorular yer ediniyor. Nasıl dijital para elde ederim gibi sorular insanların kafasında takılabiliyor.

Dijital Para Elde Etmenin Yolları

Dijital para edinmenin çok genel olarak iki yolu bulunmaktadır. Ya kendiniz üreteceksiniz ya da bir yerden satın alacaksınız. Dijital parayı kendiniz üretebilirsiniz. Dijital para üretme işlemine internet dilinde mining yani veri madenciliği denilmektedir. Özetle veri madenciliği yapmak isteyenler bu işlem için uygun donanımda bir bilgisayara sahip olmalıdır.

Veri Madenciliği Nasıl Yapılır?

Belli başlı programları kullanarak veri madenciliği yapabilir ve dilediğiniz dijital parayı üretebilirsiniz. Veri madenciliği yapabilmek için ise çok güçlü bir bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca tüm bu işlemleri yaparken de belli miktarlarda elektrik tüketmelisiniz. Eğer bu işlere pek girmek istemiyorsanız da direkt bir site aracılığıyla istediğiniz dijital parayı satın alabilirsiniz. Lakin yine bu işleri oldukça profesyonel bir şekilde yapmalısınız. İşinde profesyonel kişilerden yardım almanız dahilinde yatırımlarınızda çok daha başarılı olabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ