Destek ve Direnç Noktaları Nedir Nasıl Hesaplanır

Destek ve Direnç Noktaları Nedir Nasıl Hesaplanır

Destek ve Direnç Noktaları Nedir ?

Kripto Para Grafikleri Nasıl Okunur?

Teknik analiz aslında geçmişe dönük hareketlere bakarak gelecekte ne olacağını öngörmektir. Yani destek ve direnç noktalarının teknik analiz aracılığı ile gözlemleyerek fiyatta artma mı azalma mı olacağını belirleyebilirsiniz. Buna göre yatırım yapmak size büyük paralar kazandırabilir.

Teknik analiz kısaca trende anlamaya çalışır. Teknik analizin sorduğu soru ise: Fiyatlar düşecek mi, artacak mı?  Fiyatlar her zaman artıp azalmaz. Bazen döngü içerisinde hareket edebilir. Teknik analiz dan anladığımız zaman tüm verileri birleştirdiğinizde doğru analizleri yapma şansınız ortaya çıkar.

Teknik analiz aslında matematiksel bir çıkarım yapar. Yani ürünün gerçekte oluşmadığı teknik analizin ilgisini çekmez. Onun için önemli olan matematiksel değeri ve sıçramalardır.  Matematiksel bir bakış açısı ile olaya yaklaşırsanız objektif veriler elde edebilirsiniz.

Teknik Analizin Avantajları

Analiz yaparken birden fazla grafiğe bakmanıza gerek yoktur. Tek bir coin grafiğiyle birçok bilgi elde edebilirsiniz.  Piyasanın asıl ilerleyeceğini grafik okuyarak anlayabilirsiniz. Geçmişi anlayarak gelecek da bağlantı kurabilirsiniz.

Hareketli Ortalamalar

Bitcoin grafik okurken bize fikir verenlerden birisi de hareketli ortalamalardır.  Hareketleri ortalamaları dinleyerek büyük avantajları kolaylıkla yakalayabilirsiniz. Toplamda 2 farklı hareketli ortalama vardır. Basit hareketli ortalama olarak bilinir. Diğeri ise üssel hareketli ortalama olarak bilinir. Hareketli Ortalamalar Trend’in bize ne zaman değişeceğini fısıldar. Üssel ve basit hareketli Ortalamalar beraber değerlendirilmelidir. Bunun sayesinde fiyatın uzun vadede ne olacağı yaklaşık olarak hesaplanır.

hareketli ortalamalar

Aynı zamanda destek ve direnç noktaları da bu iki indikatör sayesinde belirlenir. Ortalamalar birbirleriyle kesişirse bir fiyat hareketinin yaşanacağı ve trendin değişmekte olduğunu haber verir. Buket çeşmelerin iki farklı anlamı olur; altın kesişme olarak bilinen golden cross 50 günlük hareketlinin 200 günlük hareketliliği aşağıdan yukarıya kesmesidir. Genellikle fiyatların artacağı anlamına gelir.  Bir diğer kesişme ölüm kesişmesi olarak bilinir. 50 günlük hareketlinin 200 günlük hareketli yukarıdan aşağıya kesmesidir. Ayı piyasasına girildiğinde fiyatların düşeceği anlamı çıkartılır.  Hareketli Ortalamalar grafikte destek ve direnç noktalarını gösterir. Bu da grafik yorumcuları için doğru veriler sayesinde doğru analiz fırsatları sunar.

Destek ve Dirençler

Destek ve direnç kavramı grafik okuma da önemli bir detaydır. Birçok grafik yorumcusu teknik analiz yaptığı zamanlar iki indikatörü sık sık kullanır. Fiyatlar yükselirken aniden düşmeye başladığı zamanki seviyeler direnç olarak adlandırılır. Tam tersi durumda ise yani fiyatların düşerken aniden yükseldiği seviyeler destek olarak adlandırılır. Fiyatlar sürekli bir düşüş de ise direnç güçlenir. Sürekli olarak yükselmeye devam ediyorsa oradaki destek güçlenir.

Bu alanları doğru şekilde belirlerseniz doğru işlemler sonucunda para kazanma şansınız da artacaktır. Destek ve direnç seviyeleri haricinde birkaç tane önemli teknik indikatör vardır. Bu kavramları açıklayarak teknik analiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız altcoin teknik analiz bölümüne göz atmanızı tavsiye ederim.  > Bitcoin teknik analiz

YORUMLAR YAZ