Coinmetro, Thodex ve VeBitcoin Skandalının Nedeni Hakkında Açıklama Yaptı

Coinmetro, Thodex ve VeBitcoin Skandalının Nedeni Hakkında Açıklama Yaptı

Dünya genelinde en çok kripto para alım satım işlemi yapan yatırımcıların 4. sırada bulunduğu ülkemizde bu konu ile ilgili gündem oldukça yoğun. VeBitcoin ve Thodex skandalları, ardından kripto para vergisi konusunda yapılacak Dijital Para düzenlemesi gibi pek çok konu mevcut. Avrupa Birliği Lisanslı olan kripto para borsalarından Coinmetro ise ülkemizdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Dünya’da ve ülkemizde kripto para alım satım işlemleri için aracılık yapmakta olan pek çok kripto para borsası yer alıyor. VeBitcoin ve Thodex de bu borsalardandı. Üstelik Thodex, ülkemizde ilk defa Bitcoin ATM’sini kurmuştu. VeBitcoin ise daha sonra piyasaya çıkmış ve de nispeten daha az yatırımcıya hitap etmekte olan en küçük bir borsa konumundaydı. Coinmetro yetkilileri, VeBitcoin ve Thodex skandallarının potansiyel sebepleri konusunda şu açıklamayı yaptılar.

Coinmetro Tarafından Skandallar Hakkında Açıklama Yapıldı

“VeBitcoin ve Thodex gibi aracılık yapan eden firmalar, satın alına kripto paraları sahip oldukları kendi veri merkezlerinde tutuyorlardı. Yatırımcılar tarafından işlem gören fiziki paralar ise firmaların kendi banka hesaplarında yer alıyordu. Yani aslında bütün kripto paralar ve fiziki paralar firmaya aidiyetinde bulunuyordu. Yatırımcılar da firmaya yolladıkları fiziksel para ile birlikte firmaya ait kripto paralarla işlem yapıyorlardı. Firmanın tek başına hem kripto paraları hem de fiziksel paraları kontrol etmesi bu skandalın yaşanmasındaki en büyük sebep.”

YORUMLAR YAZ