Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? %100 Açıklamalı Rehber

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? %100 Açıklamalı Rehber

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir? 

Finans piyasaları ayı ve boğa piyasası olmak üzere genel olarak iki trende ayrılmaktadır. Varlıkların uzun süreli olarak yükseliş gösterdikleri trende boğa trendi denmektedir. Tam aksi durumlar söz konusu olduğunda da piyasa üzerinde düşüşler gerçekleştirildiğinde ayı trendi olarak adlandırılır. 

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası söz konusu olabilmesi için piyasalarda kısa vadeli yükselişler değil, uzun ya da orta şekillerde yükselişlerin gerçekleşiyor olması gerekmektedir. Bu şekilde olan piyasalar için boğa piyasası denilebilir. Ancak piyasa üzerinde kısa vadeli gelişimler söz konusu ise bu durumda boğa piyasası denilemez. Boğa piyasaları aylar ve hatta yıllar boyunca sürebilir. Kripto piyasası üzerinde komple olarak gerçekleştirilen yükselişler boğa piyasası olarak görüleceği gibi, tek başına tek bir varlığın yükselişi de boğa piyasası olarak adlandırılabilir. 

Boğa piyasası ayı piyasasına oranla çok daha az riskler taşır. Boğa piyasası üzerinde tecrübe sahibi olmayan yatırımcılar dahi yüksek kazançlar elde edebilirler. Bu piyasada ayı piyasasına oranla çok daha kolay ve basit şekillerde stratejiler uygulanabilmektedir. Yatırım stratejileri oluşturulurken piyasaya hakim olan trend ilk olarak belirlenir. Bu nedenle bir piyasada boğa trendi mi yoksa ayı trendi mi hakim iyi bir şekilde tespit edilmektedir. 

Boğa Piyasası Nasıl Anlaşılır? 

Orta ve uzun vadeler boyunca süregeldiği için tespit etmesi zordur. Genel kanı olarak piyasa üzerinde %20 ve daha fazla olan yükselişler boğa piyasası olarak bilinmektedir. Geleneksel piyasalar üzerinde %10, kripto para piyasalarında %30’a kadar çıkabilen geçici fiyat düşüşleri bulunmaktadır. Bunlar ayı piyasası olarak adlandırılmazlar. Kripto boğa piyasalarında düzeltme adı verilen düşüşler gerçekleşebilmektedir. Bu düşüşler %10’a varan şekillerde gerçekleşebilir. Bunlar birkaç gün boyunca ya da birkaç hafta boyunca görülebilir. Bu durumlar boğa piyasasının dinamikleri olarak görülür ve yatırımcılara bu esnada alım fırsatı sunar. 

boğa piyasası nedir

Boğa Piyasasının Genel Özellikleri 

Orta ve uzun vadede sürekli olarak bir yükseliş görülüyorsa bu boğa piyasası demektir. Sürekli olarak düşüşler görülmez. Bu boğa piyasasını en net şekilde niteleyen özelliklerdendir. Boğa piyasası özellikleri genel olarak güçlü ekonomilerde görülmektedir. Gayri yurt içi hasıla yüksektir, harcanabilir gelirler yüksektir. İşsizlik oranları düşüktür ve ekonomi büyüme gösteriyordur. Böyle olduğunda boğa piyasalarında bu durumlar söz konusudur. Boğa piyasalarında mevcut olan yatırımcıların piyasaya olan güveni yüksektir ve bu durumda duyarlılık pozitiftir. Yatırımcılar boğa piyasası süresince yükseliş umut etmeye devam eder ve sürekli olarak yatırımlarını gerçekleştirir. 

Boğa piyasalarında yükseliş beklentileri nedeni ile alıcılar satıcılara oranda çok daha fazladır. Çünkü yatırımcılar yatırımlarını gerçekleştirip bu yükseliş esnasında kazanç sağlamak istemektedir. Böylelikle talep artar ve talebin artması ile birlikte fiyatlarda mevut olan yükseliş giderek artmaya devam eder. 

Boğa Piyasasında Hangi Stratejiler Uygulanmalı? 

Boğa piyasaları sürekli olarak yükselişlerde oldukları için ayı piyasalarına göre çok daha az risklere sahiptir. Bu durumda tecrübeye sahip olmayan yatırımcıların bile yüksek kazançlar elde edebilmesi olasıdır. Bu nedenle bu piyasa üzerinde takip edilen stratejiler çok daha basit bir şekildedir. 

Basit stratejilerden bir tanesi satın alıp elde tutma stratejilerindendir. Yatırımcılar kendi bütçelerine uygun gördükleri varlığı satın alır ve bu yükseliş sürecinde daha yüksek bir fiyattan satarak kar elde eder. Oldukça basit bir stratejidir, en tecrübesi yatırımcının bile bildiği ve uyguladığı bir stratejidir. Bu strateji ile kişiler olası düzeltme durumları esnasında varlığı daha da dip fiyatlardan satın alıp, tekrar yükselme esnasında satarak çok daha fazla kar elde edebilir. 

Bir diğer strateji ise dolar maliyeti ortalaması stratejisidir. Bu strateji uzun vadeli olan bir stratejidir. Bir varlığa yapılacak olan toplam yatırım miktarı bölünür ve fiyattan bağımsız olarak varlığı satın almayı ifade eder. 

Ayı Piyasası Nedir? 

Ayı piyasası bir piyasa üzerinde komple düşüşü de simgeleyebilmekteyken, sadece tek bir varlığın düşüşünü de simgeleyebilir. Uzun süreli değer kayıpları için kullanılan bir ifadedir. Finans piyasalarında meydana gelen düşüşler neticesinde yatırımcıların paniklemesi durumunda bu düşüşler yükselişlere oranla çok daha fazla sert geçebilmektedir. Ayı piyasası bu nedenlerden ötürü tecrübesiz yatırımcılar için oldukça risklidir. Kişiler bu piyasa büyük kayıplara uğrayabilirler. 

ayı piyasası nedir

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır? 

Uzun ve orta düşüşleri ifade etmektedir. Orta ve uzun vadelerde en az %20’lik düşüşlerin gerçekleştiği durumlar ayı piyasası olarak adlandırılır. Döngüsel olarak adlandırılan ayı piyasaları birkaç hafta ya da birkaç ay boyunca görülebilmektedir. Uzun vadeli olarak bilinen ayı piyasaları ise yıllar boyu sürebilir. 

Boğa piyasalarında aralıklı olarak düzeltmeler görülebilmektedir. Ayı piyasaları bu düzeltmeler ile karıştırılmamalıdır. Geleneksel piyasa üzerinde %10’luk bir düşüş düzeltme olarak görülür. Bu da normaldir. Ayrıca kripto para piyasalarında ise bu oran %30 gibi sayılara çıkabilmektedir. Bu durum boğa piyasalarında son derece sağlıklı kabul edilir. 

Ayı piyasalarında görülen düşüşler kısa vadeli olarak gerçekleşmezler. Kısa vadeli gerçekleşen düşüşler ayı piyasası değildir. Orta ve uzun vadede oldukça sert düşüşler gerçekleştiğinde ayı piyasasından söz edilebilmektedir. 

Ayı Piyasası Özellikleri 

En belirgin ayı piyasası özellikleri arasında uzun ve orta vadede sert düşüşlerin gerçekleşmesi yer alır. Kötü ekonomik durumlarda görülmektedir. Harcanabilir gelir düşüktür, işsizlik yüksektir ve üretim azdır. Bu durumdaki bir ekonominin ayı piyasasını da beraberinde getirmesi oldukça olası bir durumdur. Ayı piyasalarında alıcılardan daha çok satıcılar bulunur. Piyasa üzerinde talep azalır ve düşüşler gerçekleşir. Bu durum da fiyatların düşüşüne neden olur. 

Kripto Para Nasıl Alınır? Binanceye nasıl üye olunur?

Kripto Para Nasıl Alınır?  Kripto para sahibi olmak için kişiler iki çeşit yol deneyebilmektedirler. Bunlardan birisi herhangi bir platform üzerinden gerçek para karşılığında kripto paraları satın almaktır. Bir diğeri ise kripto para kazanmak için değişen özelliklerde kriptografik şifreleri çözmektir. Bu şekilde şifreleri çözme işlemlerine madencilik adı verilmektedir. Block üretimi sonucunda ödül olarak kripto paralar kazanabilirsiniz. Sahip olmak istenilen

İlgili İçerik

Ayı Piyasasında Hangi Stratejiler Takip Edilmeli? 

Kar elde etmek ayı piyasalarında boğa piyasalarına göre çok daha zordur. Tecrübesiz yatırımcılar için çok fazla riskler içerir. Tüm bunlara rağmen ayı piyasası içerisinde de kar elde edebilmek mümkündür. 

İlk stratejilerden birisi kısa pozisyon stratejisidir. Yatırımcılar düşüşe geçecek olan varlığı ödünç alıp, daha düşük fiyattan borcunu ödediğinde kar elde edebilir. Ayı piyasalarında bu strateji kar elde edebilme imkanı sunmaktadır. Olası trend değişikliklerinde büyük riskler taşıyabilmekte. 

Kısa pozisyona göre daha az riske sahip olan bir başka strateji daha vardır. Bu strateji ise opsiyon sözleşmeleri kullanmaktır. Bir varlığı önceden belirlenen fiyatından belirli bir tarihe kadar almayı ya da satmayı ifade eder. Ayı piyasalarında yatırımcılar önceden belirlenen fiyatlar üzerinden satışlarını gerçekleştirerek düşüşlere karşı koruma oluşturabilirler. 

Tüm bu mevcut stratejileri genellikle yatırımcılar kullanmayıp, paralarını piyasadan çekerek piyasanın bir değişim yaşamasını beklemektedirler. 

Neden Ayı ve Boğa Adı Verilmiştir? 

Piyasalarda yer alan yükseliş ve düşüşler ayı ve boğa piyasaları şeklinde ifade edilmektedir. Tüm bu ifade ediş biçimleri beraberinde neden ayı ve boğa kelimeleri bu trendler için kullanılıyor sorusunu da getirdi. Aslında bu kullanım biçimlerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak belirli birkaç tahmin bulunur. Bu hikayelerden birisi ise ayı ve boğa hayvanlarının saldırı ve avlanma şekilleriyle ilgilidir. Ayılar avlarını yakalayıp yere vurarak etkisiz hale getirmeleri nedeni ile düşüşleri temsil ederken, boğalar saldırı esnasında karşılarındaki avlarını boynuzları ile tutup yukarı kaldırmaları nedeni ile de yükselişleri ifade etmektedirler. Bu saldırı ve avlanma şekillerinden dolayı isimlendirmeler gerçekleştirilmiştir denilir. 


binanceye üye nasıl olunur

Binance borsasında %20 komisyon indirimi ile işlem yapmak için buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ