Blockchain Nedir? Merak Edilen Blockchain Teknolojisi

Blockchain Nedir? Merak Edilen Blockchain Teknolojisi

Blockchain Nedir?

Blockchain türkçesi Blok Zinciri’dir. Bloklardan oluşan zincir yapıdan adını almaktadır. Şifrelenmiş zincir yapı ile işlem takibi sağlanmaktadır. Blockchain işlem takibini yapabilmek adına ortaya çıkmış dağıtık yapıdaki veri tabanına verilen isimdir. Herhangi bir merkez otoriteye bağlı kalmadan işlemlerini gerçekleştirir. Açık, şeffaf ve güvenilir bir şekilde var olan bu teknolojinin çok çeşitli değişen özellikleri bulunmaktadır. 

Blockchain En Önemli Özellikleri Nelerdir? 

Blockchain özellikleri oldukça farklı ve çeşitlidir. Oldukça açık ve şeffaf yapıda olması ile herkes tarafından işlemlerin görülebilmesi sağlanmaktadır. 

  • Merkezi Değil Dağıtık Bir Yapıya Sahip Olması 

Blockchain’de merkezi otorite bulunmamaktadır. Bu da onun en önemli özelliklerinden biridir. Dağıtık yapıda olması ile herhangi bir kontrol içerisine girmemektedir. Bu teknoloji herhangi bir devlet tarafından, kurum ya da kişi tarafından kontrol edilemez ve üzerinde değişiklikler yapılamaz. Mevcut işlemler dağıtık bir şekilde düğümler üzerine kaydedilir. Herhangi bir şeye bağlı olmadan bağımsız bir şekilde açık ve şeffaf bir yapıdadır. Para transferleri gerçekleştirildiğinde her bir adım bir bloğu oluşturmaktadır. Göndericinin adı ve gönderilen para miktarı gibi bilgilerin her biri her bir bloğu oluşturmaktadır. Transferler gerçekleştirilirken bu bloklar şifrelenmektedir. 

  • Değiştirilemez Yapısı 

Kaydedilen verilerin hiçbiri değiştirilemez. Bu da onun güvenilir olmasını sağlamaktadır. Herhangi bir saldırı yahut sistemin hasar görmesi durumlarında verilerde herhangi bir olumsuz durum oluşmaz. Depolama sistemi dağıtılmıştır bu sayede kayıtlar pek çok yerlerde tutulmaktadır. Böylelikle ağ hasa görse dahi herhangi bir şekilde veri kaybolması mümkün değildir. Verilerin değiştirilmesi de mümkün değildir. 

  • Güvenilir Bir Teknoloji Olması 

İnternet aracılığı ile ağa erişebilen kişiler merkez görevini görmektedirler. Bu nedenle herhangi bir siber saldırının başarıya ulaşabilmesi için mevcut ağın %51’inin ele geçirilmiş olması gerekmektedir. Mevcut olan tüm verilerinde farklı farklı depolamalarda dağıtılmış bir şekilde bulunması sebebi ile siber saldırıların gerçekleştirilmesi oldukça imkansız bir hal alabilmektedir. Bu da bu teknolojinin güvenilirliğini arttıran nedenlerden biridir. 

  • Açık ve Şeffaf Yapısı 

Mevcut olan tüm bilgileri isteyenler kullanıcı rahatlıkla ulaşabilir. Kullanıcılar mevcut olan tüm verileri istedikleri gibi denetleyebilirler. Sistem içerisinde istedikleri gibi uygulama geliştirebilirler. Sistemde yer alan aktivitelere katılabilmeleri sistemin ne kadar açık ve şeffaf olduğunu kullanıcılara göstermektedir. Kullanıcıların tüm verileri kriptografik şifrelerle korunmaktadır. Bu sayede kullanıcıların tüm gizliliği sağlanmaktadır. Kullanıcıların mevcut olan bilgilere istedikleri gibi ulaşabilir olmaları sistemin açık ve şeffaf olmasının gereklerindendir. 

  • Hızlı Bir Yapıya Sahip Olması 

Eşler arasında gerekli olan transferler gerçekleştirilirken herhangi bir otoriteye ihtiyaç duyulmaması nedeni ile işlemler normale göre oldukça hızlı bir şekilde sağlanır. İşlemlerin hızlı bir şekilde halledilmesi dağıtık bir yağıya sahip olması ile de ilgilidir. Tüm günlük işlemler yer ve zaman fark etmeden istenilen şekillerde gerçekleştirilebilir. Dakikalar, saniyeler ve hatta saliseler içerisinde kişilerin işlemlerini gerçekleştirebilmeleri mümkün. Bu sayede blockchain kullanımı oldukça kolay olmaktadır. 

blockchain teknolojisi

Blockchain Nasıl Çalışır? 

Kripto paralar ile işlemler gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar tarafından Blockchain nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Şifrelenmiş bir şekilde işlem takiplerinin yapılabildiği Blockchain veri kayıt sistemidir. Bloklar birbirlerine şifreler ile bağlanır ve bu şekilde saklanır. Eğer herhangi biri kayıtlarda var olmayan bir şeyler eklemeye çalışırsa, değiştirmeye çalışırsa dağıtık yapısı itibariyle işlem onay almaz ve ağ dışında kalır. Bu anlamda blok zinciri değiştirilemez bir yapıya sahiptir. Herhangi biri ya da birileri tarafından manipüle edilemez. Ne kadar çok bilgisayar sisteme katılım gösterirse bu sisteminde güvenilirliği o derece artacaktır. 

Blockchain Teknolojisi Nereden Geliyor? 

Blockchain 2008 ve 2009 yılları içerisinde Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiştir. Merkezi otoritelere sahip değildir. Tüm işlemler tamamıyla halka açıktır. Kamu işlem defteri olarak geliştirilmiştir. Bitcoin kripto parası güvenilir bir şekilde herhangi bir otoriteye gerek duymadan kendi problemini çözen ilk paralardan biridir. 

Satoshi Nakamoto Kimdir, Nedir?

Bitocoin’in yaratıcısı olarak bilinen kişi ya da kişilerin adıdır. Kripto para üretiminin ardındaki kişilerin kimliği bilinmemektedir. İlk blok zinciri veri tabanını oluşturmuştur. Aralık ayı 2010 yılına kadar da Bitcoin kripto para birimini geliştirmeye devam etmiştir. Kim olduğu hiçbir şekilde bilinmeyen Satoshi Nakamotu’nun 5 Nisan 1975 doğumlu olan, Japon biri olduğu öne sürülmüştür. Aynı zamanda kendisinin Japonya’da yaşayan biri olduğu da düşünülmüştür. Ancak sonralardan ortaya atılan pek çok iddia onun Amerika ya da Avrupa’da yaşayan Japon asıllı olmayan biri olduğu yönündedir. Kendisinin kriptografi uzmanı ve bilgisayar bilimci olduğu düşünülmekte. Yaklaşık olarak 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olduğunu tahmin etmektedirler. 

2007 yılında sistemin kodlarını yazmaya başlayarak kripto para oluşumunu sağlamıştır. 2008 yılında metzdowd.com adlı bir sitede makalesini yayınladı. Bu makalede elektronik para olarak adlandırdığı Bitcoin’i anlattı. 9 Ocak 2009 yılında da yazılımının düzenlenmiş halini yayınlayarak tüm bu piyasayı oluşturmuştur. 

Satoshi Nakamotu olduğu düşünülen birkaç kişi vardır. Bunlar: Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Hal Finney, Craig Steven Wright gibi isimlerdir. 

Kripto Para Nedir? %100 Açıklamalı Rehber

Kripto Para Nedir? Kripto para birimleri pek çok kişi tarafından ilgi çektiğinden kripto para nedir sorusu merak ediliyor. Kripto para kısaca sanal para olarak bilinir. Takas işlemlerinde kullanılan ve tamamıyla dijital olan bir para birimidir. Kimilerine göre ise kripto para birimi geleceğin para birimidir. Günümüzde kripto para birimlerini duymayan insan kalmamıştır, devlet büyüklerinden büyük şirketlere kadar pek çok kişinin fazlaca dikkatini çekmiştir. Kripto para birimi

İlgili İçerik

Blockchain İle Düşük İşlem Maliyetleri 

Dağıtık bir yapıya sahip olması sebebi ile ve herkesin bu sistemi şeffaf olarak izleyebilmesi nedenleri ile blok zinciri tüm aracıları ortadan kaldırır ve merkezi bir otoriteye sahip olması gerekmez. Bu nedenle işlem ücretleri de ortadan kalkar ve tüm işlemler hızlı bir şekilde amacına ulaşır. Herhangi bir merkezi otoriteye sahip olmaması sebepleriyle işlemler dakikalar içerisinde gerçekleşir. Transfer işlemlerinde genellikle ücret gerekmez. Blockchain transfer işlemleri içinücret gerektiğinde de bu ücretler oldukça düşük bir şekilde olmaktadır. Sistem herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan kişiden kişiye veri aktarım ı yahut takas işlemlerini yapabilmektedir. Dolayısıyla geleneksel sistemlerde yer alan aracılara ödenme zorunluluğu bulunan komisyonlarda ortadan kalkmaktadır. 

Blockchain Güvenli Mi? 

Blockchain sistemi kullanıcılar için güvenlidir. Herhangi bir güven gerektirmemektedir. Açık ve şeffaf yapısı sayesinde güvenmek gerekmemektedir. Zira her türlü veri açık bir şekilde kullanıcılara zaten sunulmaktadır. Bu teknolojinin ardında herhangi bir kişi kurum ya da devlet bulunmadığından dolayı kullanıcıların da güvenmeleri gerekmemektedir. Bütün mevcut veriler bütün bilgisayarlarda depolanır ve değiştirmek ya da silmek mümkün değildir. Verilerin her bilgisayarda bulunması sebebiyle herhangi bir değişiklik yapılabilmesi için her ülkedeki her bilgisayarın kapatılması gerekmektedir. Sisteme ne kadar çok bilgisayar erişimi sağlanırsa, sistem o kadar çok güvenilir bir yapıya sahip olabilmektedir. 

Blok Zinciri Cüzdanı Nedir? 

Blockchain Wallet kripto para alıp gönderebilmeye yarayan depolamadır. Kullanıcılar bu cüzdanlar aracılığı ile kripto para gönderimi ve alımı yapabilirler, mevcut kripto paralarını bu cüzdanlarda saklayabilirler. Son hızlı bir şekilde para yatırma işlemleri gerçekleştirilir. Bu cüzdanlar ile yapılan tüm işlemler de blok zincirine dahil edilmektedir. Yatırımların yanı sıra para çekme işlemlerinde de blok zincir gerekli olan güvenliği kullanıcılara sağlamaktadır. Para cüzdanına transfer işlemlerinin yapılabilmesi için o cüzdanın kimlik kodunu bilmek yeterlidir. Özel anahtarların ise asla kimse tarafından bilinmemesi gereklidir. Aksi takdirde kişilerin cüzdanına erişim sağlanabilecektir. Cüzdanlara erişim sağlayabilmek için özel anahtar gerekmektedir. Bu bilgiyi kişiler haricinde başka kimsenin bilmemesi gereklidir. 


Dünyanın en güvenli kripto para borsası Binance kayıt olabilir ve her işlemden %20 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

binanceye üye nasıl olunur

buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ