Bitcoin’e Çin’den Darbe

Bitcoin’e Çin’den Darbe

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı olan Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin yaptığı açıklamadan sonra Bitcoin, büyük bir değer kaybı yaşadı. Komite tarafından, getirdiği kısıtlamaların nedenleri belirtildi.

BTC’in son günlerde düşüş eğilimine girmişti. Kripto paraların atası olarak görülen BTC, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 40 bin doların da altına inmişti. Piyasadaki yerleşikliği ve değeri ile BTC’in bu iniş çıkışları nedeniyle diğer altcoin olarak bilinen kripto paralar da fazlasıyla etkileniyor.

Bu düşüşlerin ardından geçtiğimiz günlerde çıkan bir haberle beraber BTC ve diğer tüm altcoinlerde toparlanma yaşanmıştı. Ancak toparlanmaya çalışan Bitcoin ve diğer altcoinler Çin’den gelen bir haberle yine büyük bir darbe aldı.

Bitcoin’e Çin’den Darbe

Gelen haberlere göre Çin tarafından BTC’in işlemleri ve madenciliği konusunda kısıtlamalar getirildi. Açıklanan bu kısıtlama haberinin ardından Bitcoin yaklaşık olarak yüzde 6 değer kaybetti. Çin tarafından atılan bu adımla birlikte vatandaşların sahip oldukları varlıkların güvence altına alınmasının sağlanacağı ve bu konu hakkında da ısrarlı olacakları açıklandı.

Uygulamaya koyulan bu kısıtlamaların nedeni olarak ise son zamanlarda sık bir şekilde inişler ve çıkışlar yaşanan kripto paraların, yatırımcıların varlıklarını tehlikeye attığı gösterildi. Dolayısıyla da bu iniş çıkışların genel finans akışına olumsuz etkiler verdiği belirtildi. Buna ek olarak da yayınlanan bildiride, Çin yasaları kapsamında işlem kontratlarının korunmadığı da belirtildi.

YORUMLAR YAZ