Bitcoin Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Bitcoin Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Bitcoin Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Bitcoin Vadeli işlemlerine Nasıl Yatırım Yapılır? Hangi Borsalar Vadeli İşlem Yapıyorlar?

Bitcoin Vadeli işlem, geleneksel piyasalardaki gibi bir değerin belirlenmiş fiyat üzerinden belirli bir tarihe kadar anlaşılan alım ve satım sözleşmesidir.

Bitcoin Vadeli işlemler, sözleşme bitimindeki coin değerine bakılmaksızın sözleşme tarihindeki anlaşılan rakamlar üzerinden işlemler gerçekleşir.

Vadeli işlemler piyasaya normal bir yatırımdaki beklenti gibi yüksek kar beklentisiyle yapılmamaktadır. Vadeli işlemlere yatırım yapılmasının amacı, yatırımcının düzenli olarak alınan ve satılan bir değerin fiyatında istikrar yakalamak için kullanılır. Fiyatların değişkenliğine karşın riski minimum etme aracı olarak da kullanılabilmektedir.

Bu sebeple vadeli işlemler, genel olarak aşırı dalgalı bir varlık için kullanılması daha uygun olacaktır. Vadeli işlem sözleşmeleri, bu işleme uygun olanak sunan borsalar üzerinde gerçekleştirilebilir ve takasa da uygundur.

Bitcoin Vadeli İşlem Nasıl Çalışmaktadır?

Bitcoin Vadeli işlemlerde uzun(long alım) ve kısa(short açığa satış) olarak iki pozisyon bulunur. Vadeli işlemlerde uzun pozisyonla işlem yaparsanız, sözleşme süresinin dolduğunda sözleşme başlangıcında belirtilen fiyat üzerinden satın almayı kabul etmiş demektir. Vadeli işlemlerde kısa pozisyonla işlem yaparsanız, sözleşme süresinin dolduğu anda belirli bir fiyat üzerinden bu varlığı satmaya olanağınız olmuş olur.

Bu aşamada bir de takas örneği vermek gerekirse, bir coinin değeri düştüğü an yatırımcı bilerek uzun pozisyona girebilir. Fiyatlardaki yükseliş sözleşmeden daha değerli hale gelecek olursa, yatırımcı süresi dolmadan sözleşmeyi daha yüksek fiyata başka bir yatırımcıyla takas yapma yoluna gidebilir.

Vadeli İşlemlerde Bitcoin Nasıl Uygulanır?

Bitcoin sözleşmelerinde Bitcoin piyasa fiyatı baz alınır. Ve spekülatörler bu fiyatın gelecekteki değerinin ne kadar olacağı üzerine bir bahise girmiş olurlar. Yatırımcılar Bitcoin sahibi olmadan bitcoinin değeri üzerinden spekülasyon yapabilmekteler. Bitcoin fiyatları çok değişken olsa da ilgili bazı borsalarda Vadeli işlem sözleşmeleri Bitcoin için takasa tabi olabilir.

Temelde geleneksel piyasalarda vadeli işlemler nasıl çalışırsa kripto paralar için de vadeli işlemler aynı şekilde çalışmakta. Fiyatların yükselip düşeceği üzerinde spekülatörlerin öngörüsüne dayanarak uzun ya da kısa vadeli pozisyon alırlar.

Bitcoin Vadeli İşlemlerini Nereden Yapabiliriz?

Bitcoin vadeli işlemlerinin yapılabileceği, takasa tabi olabileceği iki farklı piyasa bulunur.

Birincisi, OKCoin ve BitMEX’in de dahil olduğu uygun kripto para borsalarında mümkündür. Vadeli işlemlerin regüle edilmediği kripto para borsaları kısa bir süre öncesinden itibaren bu seçenekleri sunabiliyor.

İkinci seçeneğimiz ise, açık regüle borsalarında mümkündür. Bu hem yeni hem de Bitcoin fiyatının geçtiğimiz yıl sonundaki yükselişinin yakalanabilmesini sağlayan önemli bir seçenekle karşımıza çıkmıştır.

Bitcoin Vadeli İşlemlerde Kaldıraç Kullanımı

Bitcoin vadeli long short işlemlerde kaldıraç kullanarak yatırımınızın 100 katına kadar kazanabilirsiniz tabi kaybedebilirsinizde.Örneğin 100 dolarlık long işlem açtınız 10x kaldıraçla 100*10=1000dolarlık işlem açmış olursunuz yüzde 10 kazandığınızda 10*10=%100 yani 2 katına çıkarmış olursunuz aynı şekilde %10 kaybettiğinizde paranız sıfırlanmış olur.

Kaldıraçlı işlemler yüksek risk içermektedir burada yazanlar yatırım tavsiyesi değildir.Çok dikkatli işlem açılmalıdır.

Vadeli işlem açmak için binance üye olabilirsiniz %20 komisyon indirimli üye olmak için > binance rehberi 

YORUMLAR YAZ