• BITCOIN/TL
  287104,633
  % -2,78
 • ETHEREUM/TL
  16116.47
  % -6,04
 • BINANCE COIN/TL
  2501.83
  % -5,86
 • BITCOIN CASH/TL
  4065.63,482
  % -4,63
 • LITECOIN/TL
  1126.85
  % -3,45
 • COSMOS/TL
  82.27
  % -6,38
 • CARDANO/TL
  11.22
  % -4,92
 • TETHER/TL
  8.69
  % 0,00

“Bitcoin Sahibi Olmak İçin Başka Neden Yok”

“Bitcoin Sahibi Olmak İçin Başka Neden Yok”

Bir araştırma notu yayınlayan Bank of Amerika analistleri ifadelerinde Bitcoin hakkında yorumlarını da açıkladılar. Bank of America analistleri BTC’yi “son derece değişken ve pratik olmayan bir yatırım aracı” olarak tanımlıyorlar.

Financial News’in yayınlamış olduğu habere göre BoA analistleri, “fiyatların yukarı gittiğini görmediğiniz sürece Bitcoin sahibi olmak için iyi bir neden olmadığını” belirten bir açıklama yaptılar.

Bank of America Analistleri: Fiyatının Yukarı Gitmesi Haricinde Bitcoin Sahibi Olmak İçin Başka Neden Yok

Analistlere göre, fiyat hamlelerinde en önemli etmenlerden biri kripto para biriminin kısıtlanmış tasarımla oluşması buna bağlı gelen talep dalgalanmalarıdır.

Aynı zamanda BTC’nin fiyatı, 14 Mart tarihinde 61.000 dolarlık rekor seviyede yer alırken, 18 Mart tarihinde ise 58.131 dolara kadar düşüş gösterdi.

Bank of America analistleri, BTC’in olağanüstü volatilitesinden dolayı  bir servet deposu veya ödeme mekanizması olarak hiç pratik olmadığını” söyledi.

Notunda “Portföyde Bitcoin tutmanın ana sebebi ne çeşitlendirme, istikrarlı getiri ne de enflasyon korumasıdır.  BTC talebinin arzı aşmasına bağlı etken olan saf fiyat artışıdır” ifadesi bulunan araştırmada, bunlara ek olarak BTC ağının yılda yaklaşık 60 milyon ton karbondioksit yaydığına değinip, bunun Yunanistan’ın yaydığı karbondioksit ile neredeyse aynı miktarda olduğunu söyleyerek BTC’in çevresel hassasiyetini de eleştirdi. Ayrıca araştırmacılar, daha fazla fiyat artışının BTC kaynaklı karbon emisyonunu daha da yükseltebileceğini belirtti.

BTC’in uzun vadede güvenli liman varlığı olarak altınla rekabet edebileceğini söyleyen JPMorgan gibi diğer büyük bankalarla tezat oluşturan BoA analistleri hazırladıkları raporda, “BTC’in negatif özelliklerinin ağır bastığını ve anonimliğin ‘kötü niyetli faaliyetlere yardımcı olduğunu” savunuyorlar. Notta yer alan bir araştırmada “181 şirketin, dolandırıcılık, yolsuzluk, rüşvet, kara para aklama ve veri gizliliği ihlalleri konusunda BTC dolayısıyla riskle karşı karşıya kaldığı belirtilmiştir.