Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır? Özellikleri Neler?

Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır? Özellikleri Neler?

Bitcoin Nedir, Özellikleri Neler?

Bitcoin kısaltması BTC olarak bilinmektedir. Kullanıcılara elektronik olarak dağıtılan dijital para birimidir. Yine dijital ortamlarda kullanılabilmektedir. Herhangi bir fiziksel karşılığı bulunmamaktadır. Herhangi bir merkeze sahip olmayan bir para birimidir. Tek bir kurum ya da şahıs tarafından, devletler tarafından kontrol edilmez. Bitcoin fiziksel olarak basılamaz ve üretim konusunda fiziksel parada olduğu gibi sınırları bulunmaktadır. Kimilerine göre geleceğin para birimi Bitcoin’dir. Her bir Bitcoin benzersiz bir şekilde üretilir ve kopyalanamaz. Aynı şekilde imha da edilemez. Bitcoin merkezsizdir, dünyada pek çok bilgisayar tarafından madencilik ile üretilmektedir. 

Bitcoin Özellikleri Nelerdir? 

Bitcoin özellikleri oldukça çeşitlidir. Dolar, Türk lirası gibi çok çeşitli geleneksel para birimleri gibi herhangi bir merkezi otoriteye sahip değildir ve kontrol edilmemektedir. Bitcoin’i kontrol eden merkez bankası, kurum ya da bir hükümet yoktur. Bitcoin dijital ortamda kodlarla korunmaktadır. Temeli geniş olan bir geliştirici topluluklarına sahiptir ve düzenli olarak geliştirilmektedir. Açık kaynaklı bir yazılıma dayalıdır. 

Bircoin tek bir otorite tarafından kontrol edilmeksizin dünyaya yayılmış olan pek çok düğüm tarafından sürülmeye devam edilir. Tüm işlemlerin organize olarak listesini tutan bir deftere sahiptir. Bu defterin adı Blockchain’dir. Tüm işlemler birbirlerine bağlantılı olarak tutulan bloklarda saklıdır. 

Bitcoin’i Kim Ortaya Çıkardı? 

Bitcoin ilk olarak 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Satoshi Nakamoto lakabına sahip bir kişi ya da kişiler tarafından çıkarılmıştır. Açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya tanıtılmıştır. Bitcoin yaratıcısı hakkında herhangi bir gerçek bilgiye sahip olunmasa da hakkında çok fazla tahminler yürütülmektedir. Kendisinin Japon ve 37 yaşında biri olduğu tahmin edilmektedir. Kriptografi uzmanı ve bir bilgisayar bilimci olduğu düşünülmektedir. Fakat kusursuz bir İngilizceye sahip olması ve tüm yazılımı İngilizce yayınlaması sebebiyle bu iddiaların doğruluğu konusunda şüpheler oluşmaktadır. 2010 yılına kadar geliştirmelerine devam etti ve ardından Bitcoin’i piyasanın önde gelenlerinden Gavin Andersen’e geliştirmesi için bıraktı. Ardından diğer projelerine yöneldi. 

bitcoin nedir

Bitcoin Nasıl Bir Teknolojiye Konumlandırılmıştır? 

Bitcoin piyasası altında yatan teknoloji, mevcut olan tüm verilerin ve işlemlerin korunması adına tasarlanmıştır. Birden fazla kez harcanmaması adına dijital imzalar atılmaktadır. İşlemlerin geçerli olduğu doğrulanırsa işlem madencilik olarak bilinen uygulamalar ile blok zincire kaydedilmektedir. Bütün bu işlemler fazlaca ek çabalara gerek varmış gibi görünebilir. Ancak sistemin güvenliği açısından oldukça önemlidir ve üzerinde etkili bir koruma sağlar. Blockchain’in değiştirilmesi için tüm yapının çözülmesi gerekmektedir. Ancak bu en güçlü bilgisayarlar tarafından bile mümkün olabilecek bir şey değildir. 

Bir diğer önemli güvenlik katmanı ise verilerin dünyadaki sayısız ağ düğümü üzerinden sürekli olarak dağıtılıyor olmasıdır. Herhangi bir düğümde veri değiştiriliyor olsa dahi diğer ağ katılımcılarının mevcut verileriyle eşleşmeyeceği için veriler kolay bir şekilde değiştirilememektedir. Aynı veriler sürekli olarak kopyalandığı için yüksek güvenlik sağlamaktadır. Dağıtılmış bir sistem olması siber saldırılara karşı çok daha dayanıklı bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır. Çünkü tek bir merkezde veriler depolanmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Finans ve yatırım dünyasına giriş yapmak isteyen her türlü yatırımcı nasıl Bitcoin alınır sorusunun cevabını merak ediyor. Bitcoin satın alabilmek için pek çok yol bulunmaktadır. Bu yollardan en kolay olan yol kripto para borsasına kayıt olmaktır.  Yatırımcılar kendi kriterlerine uygun olan en iyi kripto para borsasını bulup üyeliklerini gerçekleştirebilirler. 

Üyeliklerini gerçekleştirdikten sonra Bitcoin satın alma işlemlerini kolaylıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bitcoin almak için ilk olarak Bitcoin cüzdanına sahip olmak gerekmektedir. Bir kripto para borsasına üye olmak aynı zamanda Bitcoin cüzdanı oluşturmak demektir. Kişiler Bitcoin cüzdanları ile Bitcoin alımı ve satımı yapabilir, sahip oldukları bitcoinleri saklayabilir. Çok çeşitli ödeme yöntemleri ile kripto para borsasından Bitcoin satın alınabilmektedir. Kredi kartı, banka havalesi gibi kolay ve geleneksel yöntemlerle yatırımcılar Bitcoin satın alabiliyorlar. Kripto para borsasında kişiler Bitcoin satın alabilir, Bitcoin gönderimi yapabilir, takas işlemlerinde kullanabilir. Aynı zamanda yatırımcılar internet üzerinden alışveriş yapabilmektedirler.

bitcoin nasıl alınır

Bitcoin Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmeli? 

Bitcoin hesabı açma işlemi aynı zamanda bir Bitcoin cüzdan oluşturma işlemidir yatırımcılar borsada üyeliklerini oluşturduktan sonra Bitcoin alımı ve satımı gerçekleştirebilirler. Mevcut sistem hakkında herhangi bir tecrübesi olmayan yatırımcılara ilk olarak borsa karmaşık bir sistemmiş gibi gelebilir. Kripto para dünyasına ait daha çok bilgi edindikçe bu durum kolaylıkla aşılacaktır. Borsa ve kripto para yönetimleri ile ilgili araştırmalar yapabilir ve hatta eğitimler bile alabilirsiniz. Uzman kişilerle birlikte çalışarak yatırımlarınıza doğru yönler verebilirsiniz. Kripto para dünyası riskli bir dünya olmasından dolayı yapılabilecek herhangi bir yanlış hareket yatırımcıları büyük zarara uğratabilir. Bu nedenle yatırımcıların işlemlerini gerçekleştirirken tüm hareketlerini dikkatle oluşturmaları yararlarına olacaktır. 

Kripto Para Nedir? %100 Açıklamalı Rehber

Kripto Para Nedir? Kripto para birimleri pek çok kişi tarafından ilgi çektiğinden kripto para nedir sorusu merak ediliyor. Kripto para kısaca sanal para olarak bilinir. Takas işlemlerinde kullanılan ve tamamıyla dijital olan bir para birimidir. Kimilerine göre ise kripto para birimi geleceğin para birimidir. Günümüzde kripto para birimlerini duymayan insan kalmamıştır, devlet büyüklerinden büyük şirketlere kadar pek çok kişinin fazlaca dikkatini çekmiştir. Kripto para birimi

İlgili İçerik

Kripto para borsasına yeni giriş yapmak isteyen yatırımcılar kendileri adına doğru olan borsayı seçmek konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Bunu önlemek için seçenekler üzerine belirli başlı birkaç konuya dikkat etmek gereklidir. Yatırımcılar seçmekte olacakları kripto para borsasının işlem hacminin büyüklüğüne bakmalıdır. Bu sayede bünyesinde ne kadar çok yatırımcı bulundurduğu anlaşılabilir. Bir borsanın hacmi ne kadar büyük ise bünyesinde o kadar çok yatırımcı bulundurduğu anlamına gelir. Bu tip etkenlere dikkat ederek kullanıcılar kendileri için uygun olan borsayı seçebilirler. 

Bitcoin Güvenli Midir? 

Bitcoin’in gücü blockchain teknolojisine dayanmaktadır. Bu nedenle güvenlidir. Bitcoin’in en önemli özelliklerinden biri de güvenilir olmasıdır. Bitcoin almak isteyen yatırımcılar tarafından Bitcoin güvenilir mi sorusu çokça sorulmaktadır. Blockchain teknolojisi siber saldırganlara karşı geleneksel ödeme yöntemlerine nazaran siber saldırganlara karşı olarak çok daha güvenli bir sisteme sahiptir. Tüm gerçekleştirilen işlemler şifrelenmektedir. Her bir işlem ağda yer alan tüm bilgisayarlara duyurulmaktadır. Böylelikle sahip olunmayan para üzerinden harcamalar gerçekleştirilmemektedir. Bu nedenle oldukça güvenilir bir yapıya sahiptir. 

Bitcoin’i Nakde Çevirmek Mümkün Mü? 

Bitcoin’e yatırımlarda bulunan yatırımcılar Bitcoin nasıl nakde çevrilir sorusuna yanıt aramaktadır. Yatırımcıların borsa hesaplarında Bitcoin satabilecekleri bir sekme de bulunur. Bu sekme üzerinden kişiler sahip oldukları Bitcoin’i satabilmektedirler. Satıcı bulmak istedikleri bölgeleri seçerek rahatlıkla satışı gerçekleştirebilir ve böylelikle Bitcoin’lerini nakde çevirebilirler. Satılacak bölgeyi seçerken kullanıcıların kendi ülkelerini seçmeleri önemlidir. Bu sayede işlemler daha hızlı gerçekleşebilmektedir. Kişiler çok daha hızlı bir şekilde ellerinde bulunan Bitcoin’i nakde çevirebilirler. Bunların yanında nakde çevirme işlemleri için dönüştürme hizmetleri sunan şirketlerde bulunmaktadır. Dönüştürme hizmetleri oldukça kullanıcı dostu yapılardır. Kullanıcılara muhteşem bir şekilde destek sağlarlar. Bu sayede kişiler her türlü sorularının cevaplarını bulabilmektedirler. Aynı zamanda dönüştürme hizmetleri anonim olarak görev yapan bir yapıdır. Kayıt olunmasına gerek yoktur. Tüm ödeme verileri de kişiler parayı aldıktan sonra silinmektedir. 

Bu yöntemlerin yanında kripto para birimi ATM’leri ile kişiler rahatlıkla nakde çevirme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Yatırımcılar en hızlı şekillerde nakit para elde etmek istiyorlarsa bu ATM’leri tercih edebilir ve dönüştürme işlemlerini tamamlayabilir. 

Kripto para borsaları oldukça güvenilir piyasalardır. Müşterilerin verileri çalınmaz ve herhangi bir işlem yapılmaz. Yapılan tüm işlemler güvenilir yöntemlerle gerçekleştirilir ve anonimdir. 

 


Dünyanın en güvenli kripto para borsası Binance kayıt olabilir ve her işlemden %20 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ