Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından herhangi bir merkez bankası, devlet kurumu vb. Tarafından deneysel olarak oluşturuldu. Bağlı olmayan dijital bir para birimidir, ancak ülke / bölge para biriminde alınıp satılabilir ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan herhangi bir üçüncü taraf hizmetine aktarılabilir. Küresel pazarda ABD Doları ve Euro’nun yerini almak üzere tanıtılan Bitcoin‘in sembolü ฿ ve kısaltması BTC’dir.

22 Temmuz 2013 itibarıyla dolaşımdaki BTC’in toplam değeri yaklaşık 1,2 milyar ABD dolarıydı ve 4 Haziran 2014 itibarıyla bu değer 8,2 milyar ABD dolarına ulaştı.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Madencilik terimi, BTC üretim aşamasında kullanılmakta olan bir terimdir. Aslında da bu sözde olan mecazi anlamdaki madenciliği bir işaretçi olarak da düşünmek oldukça mümkündür. Bu işaretçilere ise bilgisayar üzerinden oyun oynarken de rastlayabilirsiniz. Çünkü bu işin mantığı oynanan şans oyunundaki sayıları arayan olarak da görebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Bitcoin için sanal bir cüzdan oluşturmak gerekiyor. Bu sanal cüzdanı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabilir veya İnternetteki web hizmetlerini kullanabilirsiniz. Kişi başı cüzdan limiti yoktur. İhtiyaç duyduğunuz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız cüzdan ile ilgili özel bilgi vermenize de gerek yoktur. Bu sanal cüzdanı kullanarak oluşturabilir, para alabilir, para gönderebilir ve hatta alışveriş yapabilirsiniz.

BTC sistemindeki ödemeleri doğrulamak için açık anahtar şifreleme, asimetrik şifreleme, eşler arası ağ bağlantıları ve çalışma kanıtı gibi teknolojiler kullanılır. BTC imzalanır ve ödeme adresinden alıcının adresine şifrelenmiş biçimde gönderilir. Her işlem ağa duyurulacak ve blok zincirinde bir yer kaplayacak. Bu nedenle de eklenen BTC birden çok kez kullanılamaz. Bu teknolojileri kullanan BTC, herkesin kullanabileceği hızlı ve oldukça güvenilir bir BTC’dir.

YORUMLAR YAZ

  • Coinmetro, Thodex ve VeBitcoin Skandalının Nedeni Hakkında Açıklama Yaptı | Kripto Para Haberleri1 sene önce
  • […] yer alıyor. VeBitcoin ve Thodex de bu borsalardandı. Üstelik Thodex, ülkemizde ilk defa Bitcoin ATM’sini kurmuştu. VeBitcoin ise daha sonra piyasaya çıkmış ve de nispeten daha az […]

  • JPMorgan Bitcoin Fonu Kurmayı Hedefliyor | Kripto Para Haberleri1 sene önce
  • […] Rapora göre bankacılık hizmeti alacak müşteriler, onlara dokunmak zorunda kalmadan Bitcoin satın almanın ve kullanmanın yolunu […]