• BITCOIN/TL
  289950,655
  % -1,80
 • ETHEREUM/TL
  16244.99
  % -5,19
 • BINANCE COIN/TL
  2526.72
  % -5,03
 • BITCOIN CASH/TL
  4089.2,147
  % -4,26
 • LITECOIN/TL
  1135.47
  % -2,80
 • COSMOS/TL
  82.74
  % -5,43
 • CARDANO/TL
  11.38
  % -3,49
 • TETHER/TL
  8.69
  % 0,00

Merkez Bankasının Ödeme Yasağı ile Bitcoin Düştü

Merkez Bankasının Ödeme Yasağı ile Bitcoin Düştü

Türkiye’de kripto paralarla alışverişin yasaklanmasından sonra Bitcoin başta olmak üzere dünya genelinde pek çok kripto para değer kaybetti.

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından açıklanan  yasaklama kararıyla beraber BTC’in fiyatı düşüş gösterdi. 64.800 dolar seviyesinde rekor seviyeye ulaşan BTC alınan kararla beraber 61 bin doların altına kadar düşüş gösterdi. BTC’in bu denli düşmesi yurt dışında çalışma gösteren yatırımcısını pek mutlu etmedi.

Merkez Bankasının Ödeme Yasağı ile Bitcoin Düştü

Kripto paralar dünya genelinde çeşitli yerlerde geleneksel bir şekilde alınıp satılabildiği için ticari ürünlerin alım ve satımında ödeme aracı olarak kullanılıyordu. Değeri diğer dijital varlıklara göre daha oynak bir şekilde ilerleyen kripto paraların paylaştığı dağınık alt yapı bireylerin bir aracı olmadan ödeme yapmasına imkan vermektedir.

Kripto paralar ticari ürün alımında ve satımında kullanılmasının en iyi bilinen örneklerinden biri de kısa süre önce Tesla’nın BTC ile binek araç satışına başlamasıyla oldu. Türkiye genelinde ise Rools Royce ve Lotus markaları kripto para ile alım işlemlerini yapacağını açıklamıştı. Yapılacak işlemlerin hepsi Bitcoin piyasasını yükseltmeye yönelik olsa da BTC’in giderek düşmesi yatırımcısını üzüyor.

30 Nisandan Sonra Yasak!

Merkez bankası tarafından hazırlanan yönetmelikte kripto paraların ödemelerde doğrudan veya dolaylı olarak kullanılması 30 nisan tarihinden itibaren yasaklanmıştır. Lakin bu yasaklama kripto para alımı ve satımını ilgilendirmemektedir.

Kripto paralar özel şirketler tarafından kendilerine özel borsalar üzerinden alınıp satılıyordu. Düzenlemeyle beraber ödeme hizmeti için artık kripto paralar kullanılamayacak. Kripto paraların değerinin aşırı şekilde oynaklık göstermesi, sahiplerinin bilgisi dışında usulsüz olarak kullanılması ve yasa dışı faaliyetlerde kullanıldığı için Türkiye’de yasaklanmıştır.  Konuyla alakalı yeni gelişmeler olduğu zaman sizinle paylaşacağız.