• BITCOIN/TL
  290419,329
  % -1,71
 • ETHEREUM/TL
  16272.2
  % -5,15
 • BINANCE COIN/TL
  2531.9
  % -4,85
 • BITCOIN CASH/TL
  4095.22,671
  % -4,28
 • LITECOIN/TL
  1137.09
  % -2,73
 • COSMOS/TL
  82.88
  % -5,38
 • CARDANO/TL
  11.4
  % -3,47
 • TETHER/TL
  8.69
  % 0,00

Bitcoin Dünya’da Yeni Bir Krize Neden Olabilir

Bitcoin Dünya’da Yeni Bir Krize Neden Olabilir

Son zamanlarda dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kripto para birimleri sıkı bir şekilde takip ediliyor. Yapılan araştırmalar arasında ise kripto paranın dünyanın gündemine bir sorun daha eklediğini duyurdu. Bitcoin ’in dünyada yeni bir krize neden olacağı açıklandı.

Bitcoin Dünya’da Yeni Bir Krize Neden Olabilir

Kripto para birimleri hayatımıza girdikten sonra küresel çapta bazı krizlere neden olacaktır.  Özellikle iklim krizi ve sürdürülebilirlik problemleri Bitcoin hayatımıza girdikten sonra daha da artış gösterdi. Yüksek elektrik üretimi sebebiyle karbon emisyonu ve iklim krizi araştırmacıları daha fazla harekete geçti. Bildiğiniz üzere Çin’de yıllık olarak üretilen 130.5 milyon ton karbon emisyonu üretilirken BTC günümüzde yer aldığı için karbon emisyonu üretimi daha da azatlı. Yapılan araştırmalar sonucu BTC’den dolayı 2024 yılına gelindiğinde yıllık 296.59 Twh elektrik üretimi yapılacağına değinildi.

Bitcoin Olumsuz Olarak Etkileyecek!

BTC’e yatırım giderek artış gösterdiği için yatırım yapan insanlar gibi diğer vatandaşların da olumsuz olarak etkileneceği yapılan açıklamalar arasında. Donanım teknolojisinin hızlı bir şekilde gelişmesi sebebiyle madenciliğe rekabet artış gösterdi. Yatırımcılar daha fazla kazanç elde edebilmek için sistemlerine yeni donanım ekleyebilir. Enerji tüketiminin giderek artmasına neden olan bu hamle, hava kirliliğinin de artmasına neden olmaktadır. Özellikle Çin, emisyon azaltma çabasını kripto para madencilerinden dolayı karşılayamadığı için bu durum tüm dünyaya olumsuz olarak yansıyacaktır.

BTC, kazandıran dijital para birimleri içerisinde yer aldığı için yatırımcısı da her geçen gün artış göstermiş durumda. Her ne kadar Türkiye genelinde Bitcoin kullanımı caiz olmasa da yatırımcısının fazlalığından dolayı olumsuz etkiler bitmek bilmiyor. 2016 ile 2018 yılları arasında yaklaşık olarak 13 Milyon ton CO2 emisyonunun ortaya çıkması BTC madenciliğinin dünyayı olumsuz olarak etkilediğinin en büyük göstergesi oluyor.