Altcoin ve Kripto Para Nedir?

Altcoin ve Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir ? Adı, ‘kriptografi’ teriminden gelen bir dijital para piyasasıdır. Kriptografi  ise dijital ortamda yapılan bir tür şifrelemedir. Bazı önemli bilgileri veya mesajları tamamen dijital bir ortamda şifreleyip, bir takım değişiklikler yaparak istenmeyen kişiler tarafından anlaşılmasını engeller. Bu şifreleme çok az insan tarafında yapılabilen ve çözülebilen bir tekniktir. Kişiler sanal ortamda gizli tutmak istedikleri bilgiler için kriptografi kullanırlar. Bir sanal kilit olarak düşünülebilir.

Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir sorusunun en kısa cevabı dijital ve şifrelenmiş sanal para birimi şeklinde verilebilir. Reel ortamda fiziksel bir karşılıkları yoktur. Varlıkları yalnız sanal ortamdadır. Bu nedenle gerçek para işlevi yapmazlar. Kripto para,  bir hükumet veya otoriteye bağlı değildir. Bu bir avantajdır çünkü kripto para, ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmez. Merkezleştirilmemiş bir sistemdir.

Altcoin Nedir?

Kripto paralardan şu zamana kadar en çok duyulanı Bitcoindir. Bunun yanında altcoin adını duyurmuştur. Altcoin aslında bitcoinin bir alt tabakasında bulunan para birimidir desek yanlış olmaz. Kripto piyasasının temelini Altcoin ile şekillenmiştir diyebiliriz. Altcoine ilgi zamanla arttı ve çok fazla kişi altcoin üzerine ciddi yatırımlar yaptı.

Kripto Para Üretimi

Kullanıcıların isteklerine göre, dağınık bir sistem üzerinde oluşturulan kripto para piyasasında, kullanıcılar birbirlerini bu sistem üzerinden onaylar ve takip ederler. Kripto madenciliği adındaki yöntemle kripto paralar üretilir. Bu yöntemde matematiksel formüller ve bilgisayar ağlarından faydalanılır. Tüm bu bilgileri sisteme işleyenler kripto para madencileridir. Bilgileri daha iyi işlemek için daha iyi sistemler ve daha yüksek işlem gücü gerekir. Kripto paraların üretimi sınırlandırılmıştır. Herkes kripto para çözme ve üretme hakkına sahiptir fakat bilgileri iyi işlemek ve daha iyi sistemler ile çalışmak için, dijital ortamda belli bir bilgi sahibi olmak gereklidir.

Altcoin Nereden Satın Alınır?

Altcoin, herhangi bir merkezi sisteme bağlı olmadığı için banka uygulamaları ve şubelerinden satın alınamıyor. Satın almak için özel borsalar bulunuyor. Herhangi birine kayıt olduktan sonra Bitcoin borsasına katılabilirsiniz. Bu borsa üzerinden altcoin satın alıp, satabilirsiniz. Birçok borsa bulunuyor. Türkiye’ de en çok tercih edilen Btctürk ve Paribu oldu.

YORUMLAR YAZ